Haberler

12 Mart 2014

Kırgızistan'da Kanser Erken Teşhis Merkezi Hizmete Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından verilen cihaz ve malzeme desteğiyle Bişkek Milli Onkoloji Hastanesi’nde kanser erken teşhis merkezi faaliyetlerine başladı.

TİKA Kırgızistan’da sağlık alanında gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede TİKA tarafından Bişkek Milli Onkoloji Hastanesi’ne verilen cihaz ve malzeme desteğiyle kanser erken teşhis merkezi faaliyetlerine başladı. Proje kapsamında TİKA tarafından temin edilen rahim kanserinin teşhisi için kullanılacak olan modern renkli doppler ultrason cihazı ile meme kanseri taramasında kullanılan dijital mamografi cihazı ve malzeme desteğinde bulunuldu. Onkoloji Polikliniği binasında cihazların konulduğu iki ayrı odanın tadilatı yapılarak ve mobilyası, bilgisayarları ile ofis malzemeleri yenilendi.

TİKA tarafından tedarik edilen tıbbi cihazlar ve teknik malzemeler, Bişkek Milli Onkoloji Hastanesi Onkoloji Polikliniği’nde düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törene, Türkiye Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç ve eşi, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in eşi Raisa Atambayeva, Sağlık Bakanı Dinara Saginbayeva, TİKA Bişkek Koordinatörü Hakan Ergün ve Bişkek Milli Onkoloji Hastanesi yetkilileri katıldı.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı eşi Atambayeva, törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Kılıç’a Türkiye devletinin yaptığı bu çok önemli desteğinden dolayı teşekkür ederek, Türkiye’nin Kırgızistan’da halk sağlığına verdiği öneminin altını çizdi.
Sağlık Bakanı ve hastane yetkilileri de ayrı ayrı teşekkürlerini iletirken, hastanede 23 yıldır çalışan Elena Butonova, yaptığı açıklamada, bugüne kadar hastanede dört mamografi cihazının yer aldığını hatırlatarak, “Bu cihazlar eskiydi. İlk kez hastanemize en iyi, en pahalı, en modern ve en yüksek teknolojik donanımlı cihazlar konuldu” dedi. Butonova, Kırgızistan’da yılda 500 kadının meme kanserine yakalandığını, bununla birlikte son yıllarda kadınların sağlığına daha fazla önem verildiğini belirterek, Türk hükümetine ve TİKA yetkililerine son derece minnettar olduklarını dile getirdi.

Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Kılıç da Kırgızistan’da en önemli sorunlar arasında halk sağlığı ve kanserin bulunduğunu söyledi. Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Kılıç, Türkiye olarak dost ve kardeş Kırgızistan’a TİKA ile birlikte hastanelerin modernleştirilmesi ve içindeki cihazların yenilenmesi konusunda çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun bu bölgeye gösterdiği ilgiyi aktaran Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Kılıç, “Kırgızistan ile önümüzdeki günlerde bir sağlık anlaşması imzalayacağız. Bu anlaşma çerçevesinde önemli sayıda hastayı Türkiye’ye tedavi amacıyla götüreceğiz” diye konuştu.

Sonraki Haber

Türk Silahlı Kuvvetleri ve TİKA Dayanışması

Türk Silahlı Kuvvetler Yüksek Sevk ve İdare Akademisi Komutanlığı tarafından düzenlenen Akademik Eğitim Programı çerçevesinde, Türk müdavim subaylar ve misafir askeri personel Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nı ziyaret etti. Türk Silahlı Kuvvetler Yüksek Sevk...