Haberler

24 Aralık 2013

Kırgızistan'da Meslek Yüksek Lisesine Teknik Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Kırgızistan’ın Isık-Göl Bölgesi Ton İlçesine bağlı Bökömbayev köyündeki 81 No’lu Meslek Yüksek Lisesi’ne teknik destekte bulunuldu.

TİKA Kırgızistan’da eğitim alanında gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA, Kırgızistan’ın Isık-Göl Bölgesi Ton İlçesine bağlı Bökömbayev köyündeki 81 No’lu Meslek Yüksek Lisesi’nde kullanılmak üzere malzeme desteğinde bulundu. TİKA tarafından temin edilen kaynak makineleri, fırın, dikiş makineleri ve araç tamir takım aletleri söz konusu lisede düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törene, Türkiye Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç, TİKA Kırgızistan Koordinatörü Hakan Ergün, Ton İlçe Kaymakamı Bakıt Rıspayev, Türkiye mezunları tarafından kurulan Egemendik Derneği yönetim kurulu üyeleri ve Bişkek Büyükelçiliği müşavirleri katıldı.

Törende katılımcılar Kırgız gelenek ve görenekleriyle düzenlenen gösteri ile karşılandı. Ellerinde Kırgız ve Türk bayraklarını sallayan okul öğrenciler, tören alanına giren katılımcılara kaymak ile ekmek ikram etti. Türkiye Bişkek Büyükelçisi Kılıç, törende yaptığı konuşmada ilçede sıcak karşılanmaktan duyduğu memnuniyetini dile getirerek, “Bugün güneşli havada sizlerin güler yüzlülüğünüzü görmekten mutluluk duyuyorum. Bu aynı zamanda, Türkiye’nin Kırgızistan insanı ile bir buluşmasıdır” dedi.

TİKA ve Türkiye’nin insana ve eğitime yatırım politikası çerçevesinde, Kırgızistan’da eğitime destek olduğunu belirten Türkiye Bişkek Büyükelçisi Kılıç, Türkiye’nin, Kırgızistan ile dostluk ilişkilerine sahip bir ülke olduğunu ifade etti. TİKA’ya, köydeki okula yapılan teknik yardımdan dolayı teşekkür eden Ton İlçe Kaymakamı Rıspayev ise, Kırgızistan ile Türkiye arasındaki işbirliğinden duydukları memnuniyeti dile getirdi. 81 No’lu Meslek Yüksek Lise Müdürü Toktosunov da, TİKA’nın yardımı sayesinde öğrencilerin son teknolojik ürünlerini yerinde kullanma fırsatını değerlendirdiğini belirterek, TİKA’ya desteklerinden dolayı teşekkürlerini sundu.

Törenin ardından, TİKA tarafından temin edilen malzemelerin kullanıldığı sınıflar gezildi. Kırgız öğrenciler burada yaptıkları açıklamalarda, TİKA’nın desteği ile aldıkları kaliteli eğitimle ihtiyaç duyulan mesleklere sahip olduklarını ifade ettiler.

Sonraki Haber

TİKA Heyetinden Gine'ye Çalışma Ziyareti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı koordinasyonunda çeşitli kurumların temsilcilerinden oluşan bir heyet Gine Cumhuriyeti’ne bir çalışma ziyaretinde bulundu. Geçtiğimiz Nisan ayında Ankara’da düzenlenen Türkiye Gine Ticaret, Ekonomik ve Teknik İşbirliği Karma Komisyonu 2. Dönem...