Haberler

09 Eylül 2014

Kırgızistan'daki Eserler Dijital Ortama Aktarılıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Kırgızistan’ın 28 bin öğrencinin eğitim gördüğü Kırgızistan Oş Devlet Üniversitesi ile gerçekleştirilen işbirliği çerçevesinde, üniversitenin kütüphanesindeki eserlerin dijital ortama aktarılarak korunabilmesi için teknik ekipman yardımında bulundu.

TİKA, Kırgızistan’ın Oş bölgesinde 4 yıl önce meydana gelen olayların ardından yardım amaçlı hazırladığı ve uygulamaya koyduğu eylem planındaki projeleri kapsamında, 1939 yılında kurulmuş ve kıymetli eserleri bulunduran Oş Üniversitesine teknik ekipman desteğini teslim etti.

Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç, TİKA’nın Kırgızistan’ın güneyindeki çalışmalarını yerinde görmek amacıyla Oş bölgesine yaptığı ziyaret çerçevesinde, Oş Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kanıbek İsakov tarafından ağırlandı. Oş Devlet Üniversitesi’nin hedefleri hakkında bilgi veren Oş Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsakov, “Türkiye’deki üniversiteler ile işbirliği sayesinde başarıya ulaşıyoruz. Türkiye’deki üniversiteleri ile çok yararlı işler yapıyoruz. Türkiye’ye her yıl yüksek lisans için öğrenci gönderiyoruz. Yüreği imanlı, aklı ilimli gençleri yetiştirmeye gayret gösteriyoruz. Türkiye’den çok razıyız. Size çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Oş Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsakov, üniversite bünyesinde Türkiye tarafından daha önce kurulan İlahiyat Fakültesi ve imamhatip lisesinin ülkede dini eğitim alanında model haline geldiğini vurguladı. Görüşmenin ardından Oş Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsakov, Büyükelçi Kılıç ve beraberindeki heyeti, üniversite kütüphanesini gezdirerek üniversite tarihi hakkında bilgi verdi. Ayrıca, kütüphanedeki eserlerin dijital ortama aktarılması için TİKA tarafından daha önce temin edilen teknik ekipman üniversite yetkililerine teslim edildi.

Sonraki Haber

Makedonya'da 1.800 İlkokul Öğrencisine Kırtasiye Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) işbirliğinde, Makedonya’nın farklı şehir ve köylerinde yaşayan ve Türk dilinde eğitime başlayan öğrencilerin eğitimlerinin desteklenmesi ve teşvik edilmesi amacıyla kırtasiye desteği...