Haberler

07 Temmuz 2014

Kırgızistanlı Yetim Çocuklara İstanbul Gezisi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türk Hava Yolları (THY) işbirliğinde, Kırgızistanlı yetim çocuklara moral ve motivasyon desteği sağlamak amacıyla İstanbul’da bir gezi programı düzenlendi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı İdari İşleri Başkanlığı bünyesindeki Togolok Moldo adlı 71 No’lu kimsesizler ve yetim çocuklar okulundan 19 öğrenci ile 2 refakatçilerinden oluşan 21 kişilik Kırgız heyet, 4 gün boyunca İstanbul’un tarihî ve turistik mekânlarını gezerek moral depoladı.

Dünya Çocukları Koruma Günü etkinlikleri kapsamında İstanbul turu yapan yetim çocuklar, hayatlarında hiç unutulmayacak izler bırakacak günler yaşadı. Sultanahmet Camii, Ayasofya, Topkapı Sarayı, Panaroma 1453, Miniatürk gibi İstanbul’un en önemli eserlerini ziyaret etmenin yanında Boğaz’da tekne turu da yapan Kırgızistanlı çocukların oldukça mutlu oldukları gözlendi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu tarafından da kabul edilen çocuklar, burada Vali Mutlu ile sohbet ederek hatıra fotoğrafları çektirdi. Vali Mutlu, kardeş ülke Kırgızistan’ın değerli çocuklarını ağırlamaktan mutlu olduklarını ifade ederek böylesine anlamlı bir organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçen tüm kurum ve şahıslara teşekkür etti.

Gezileri süresince İstanbul’da Zübeyde Hanım Hizmet içi Eğitim Enstitüsü’nde misafir edilen grup, 4 gün boyunca düzenlenen bu güzel gezilerinin ardından başta TİKA ve THY olmak üzere kendilerine bu imkânı sağlayan herkese teşekkürlerini sunarak oldukça mutlu bir şekilde ülkemizden ayrıldılar.

Sonraki Haber

Gürcistan'da Acara Eğitim Vakfına Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Acara Eğitim Vakfı’na ekipman desteğinden bulunuldu. Acara Eğitim Vakfı merkez binası olarak kullanılmakta olan Batum 10.Kamu Okulunda Tiflis PKO ile Acara Özerk Cumhuriyeti Eğitim, Kültür ve Spor Bakanlığı...