Haberler

12 Ağustos 2022

KKTC’de Tarihi Eserlerin Tanıtımına TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Mağusa Suriçi Derneği (MASDER) iş birliğinde Gazimağusa Suriçi’nde bulunan 52 adet tarihi eserin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla Türkçe ve İngilizce bilgilerin yer aldığı tabelalar yaptırıldı.

TİKA ve MASDER iş birliğinde K.K.T.C. Eski Eserler ve Müzeler Dairesi, Gazimağusa Belediyesi ve Doğu Akdeniz Üniversitesinin destekleriyle Gazimağusa Suriçi’nde bulunan 52 adet tarihi eserin tanıtımı için Türkçe ve İngilizce bilgilerin yer aldığı tabelalar yaptırıldı. Tarihi eserlere ait bir nevi kimlik kartı niteliğinde olan tabelalar, akıllı QR kodları ile desteklendi. Cep telefonları ile QR kodları okutan ziyaretçiler, eserler hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirler.

Görme engelli bireyler için sesli dinleme özelliği

Ayrıca tabelalar ortopedik engelli bireylerin rahatlıkla okuyabileceği bir yükseklikte tasarlanmış olup görme engelli bireylerin de yararlanabileceği şekilde sesli olarak dinlenebilmektedir. Suriçi’nde bulunan Lüzinyan, Venedik ve Osmanlı dönemlerinden kalma tarihi eserleri kolay bir şekilde gezmeyi sağlayacak şekilde beş farklı konuma haritalar yerleştirilerek yürüyüş rotasını gösteren 2 dilde (İngilizce-Türkçe) el broşürleri bastırıldı.

Gerçekleştirilen iş birliği sonucunda Suriçi ve çevresindeki tüm tarihi eserlerin insanların herhangi bir rehbere ihtiyaç duymadan gezip bilgi edinebileceği bir yapıya kavuşması sağlandı.

Sonraki Haber

Gönüllü Elçilerimiz, Tanzanya Etabını Tamamladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından düzenlenen Tecrübe Paylaşım Programı (TPP) kapsamında Tanzanya’yı ziyaret eden Türk öğrenciler, yetim çocuklar ile kadınların eğitim alacağı meslek okulu ve gençlik kampı merkezindeki çalışmalara katıldı. TİKA’nın destekleriyle...