Haberler

15 Temmuz 2021

KKTC Boğaz Şehitliği’nde 15 Temmuz Şehitlerinin İsimleri Yaşatılıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon AJjansı Başkanlığı (TİKA) tarafından 2020 yılında 15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit olanlar anısına 251 zeytin fidanı dikilmişti. Bu yılki anma etkinlikleri çerçevesinde ise geçen sene ağaçlandırılan alandaki 251 zeytin fidanının her birinin bir şehidimizi temsil ettiğini gösteren bir anıt yaptırıldı. Anıtta, alfabetik sıra ile yazılmış olan şehitlerin isimleri fidanların dikilme planı ile eşleştirildi.

“15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü” münasebetiyle KKTC Boğaz Şehitliği’nde düzenlenen törene KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Önder Sennaroğlu, Başbakan Ersan Saner, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, KKTC Maliye Bakanı Dursun Oğuz, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu, kurum kuruluş temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan T.C. Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri geçen sene KKTC Boğaz Şehitliği’ne dikilen 251 zeytin fidanından söz ederek “Bugün, 46 yıl önce Kıbrıs Türkünü korumak için canlarını hiç düşünmeden feda eden kahraman şehitlerimizin ve mücahit kardeşleriyle koyun koyuna yatan Mehmetçiğimizin manevi huzurunda, diktiğimiz fidanların boy verdiğini görüyoruz. Bugün Doğu Akdeniz’de ve Kıbrıs’ta, hem Kıbrıs Türk halkının ve Türkiye’nin hak ve çıkarlarının korunması için gösterilen kararlı duruşun arkasında da 15 Temmuz’da verilen mücadelenin devamının olduğunu bir kere daha hatırlatmak istiyorum. Ülkemizin müreffeh geleceği için mücadelemiz kararlıkla sürdürülecektir” dedi.

Tören, Boğaz Şehitliği’ndeki şehitlerin kabirlerine karanfil bırakılması, TİKA tarafından şehitlerin isimlerinin yaşatıldığı anıtın görülmesi ve ağaçlandırılan alanın ziyaret edilmesi ile son buldu.

Sonraki Haber

15 Temmuz Şehitleri, Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde Kamerun’da Anıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Yaounde Büyükelçiliği tarafından gerçekleştirilen törenler ile 15 Temmuz şehitleri anıldı. Büyükelçilik rezidansında gerçekleştirilen anma töreninde 15 Temmuz’a yönelik fotoğraf sergisi açıldı, şehitler için dua edildi. Başkentin...