Haberler

21 Nisan 2020

Kolombiya’da Covid 19 Salgını ile Mücadeleye Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından; Kolombiya’da covid 19 salgınından en çok etkilenen şehir olan başkent Bogota’da, şehirdeki hastanelerin acil bakım ve düşük-orta düzeyli hastalarını tedavi etmek üzere kurulan geçici bakım hastanesine 250 yatak seti temin edildi.

Kolombiya’da yaklaşık 4.000 covid 19 hastasının yarıya yakını başkent Bogota’da bulunmakta. Salgının artışı ile birlikte yoğun bakım ünitelerinde oluşabilecek fazlalığın engellenmesi amacıyla ülkenin en büyük fuar alanı olan CORFERIAS sergi alanında geçici hastane kuruldu.

Geçici bakım hastanesinde covid 19 haricindeki hastalar tedavi altına alınacak. CORFERIAS’da bugün itibariyle hizmete açılan hastanede şu anda 650 yatak bulunmakta. Orta ve uzun vadede 5.000 yatak kapasitesine kadar genişletilmesi planlanan hastane Güney Amerika bölgesinde en donanımlı ve büyük geçici bakım hastanelerinden birisi.

Geçici hastanenin açılış törenine katılan Bogota Büyükşehir Belediye Başkanı Claudia López, şehirdeki yoğun bakım üniteleri ve hastanelerin yükünün azaltılarak salgın ile etkin mücadele edebilmeyi amaçladıklarını belirtti. 20 günde tamamlanan bu büyük hastanenin oluşumuna destek veren Kolombiya Başkanlığı, Cundinamarca Valiliği, CORFERIAS ve Bogota Ticaret Odası’nın yanısıra uluslararası dayanışmaya önemli bir örnek olarak Türkiye’nin verdiği destek için şükranlarını sundu.

Bogota Büyükelçisi Ece Öztürk, dost ülke Kolombiya’nın zor günlerinde böyle bir destek sağlanmasının çok önemli olduğunu dile getirerek, hastanenin salgın ile mücadelede etkin rol oynayacağını söyledi.

Hizmete açılan Geçici Hastanede incelemede bulunan Bogota Büyükelçisi Ece Öztürk, Bogota Büyükşehir Başkanı, Cundinamarca Departmanı Valisi ve il sağlık yetkilileri hastanenin işleyişi ve organizasyonu hakkında bilgi aldı.

Geçici hastaneye hibe edilen yatak setleri salgının etkilerinin geçmesinin ardından kamu hastanelerine devredilecek.

Sonraki Haber

TİKA'nın Kovid19'la mücadele eden Lübnan'a tıbbi yardımları sürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lübnan Halba Dr. Abdullah El Rassi Hastanesine bebek ölümlerinin azaltılması amacıyla iki adet yenidoğan solunum cihazı temin edildi.   Lübnanlı Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı, mültecilerle birlikte 1...