Haberler

31 Mayıs 2017

Kolombiyalılardan Türkiye'ye Teşekkür, "Türkiye Bize, Bu Okulla Yeni Bir Ufuk Sundu."

Kolombiya hükümeti ve Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasındaki barışın ilk uygulama bölgesi Orejon'da, Türkiye'nin yaklaşık bin 800 metre yükseklikte Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) eliyle inşa ettirdiği yeni okullarına kavuşan bölge sakinleri, Türk halkına "barış ve bolluk içinde bir hayat" diledi.

Kolombiya Andlarındaki küçük mezra Orejon'da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla yapımına geçen yıl haziran ayında başlanan ve Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos'un bu ay ortalarında lokum dağıtarak hizmete açtığı okul, Orejon'da büyük sevinç ve takdirle karşılandı.

Antioquia yönetim bölgesindeki Briceno kenti kırsalında kalan ve buradan karayoluyla dört saatte ulaşılan bölgede, TİKA kendilerine kazandırdığı bu eserin sevincini yaşayan Orejonlular, Türkiye’ye barış ve bolluk temennisinde bulundular. Bernardo Jesus Pelaes Correa, barış süreci öncesinde yoğun çatışmaların yaşandığı Orejon'daki topluluğun lideri ve ilk öğretmeni olarak, Türkiye'nin inşa ettirdiği okulun, tüm kırsalda görmek istedikleri bir gelişmişlik sembolü olduğunu söyledi. Bir zamanlar Kolombiya'nın en fazla kara mayını döşenmiş yeri olan Orejon'un zirvesinde Türk mimarisinden izler taşıyan bu yeni okulun, civardaki herkese yeni fırsatlar sunacağını vurgulayan Correa, daha önce Kolombiya Kahve Üreticileri Federasyonu tarafından yaptırılan eski okulun zaten ömrünü tamamlamış olduğunu dile getirdi.

"Bölgedeki şartların Türkiye'yi bazen zorladığını biliyorum." diyen Correa, Türklerin insanlık için önemli bir kültüre sahip olduklarını belirterek şöyle devam etti: "Benim, dünyayla paylaşacak büyük değerlere ve tarihe sahip Türkiye'ye mesajım, minnettir. Türkiye bize, bu okulla yeni bir ufuk sundu. Dileriz ki bize böyle bir fırsat veren bu cömert halk da tüm fertleriyle her gün barış ve bolluk içinde yaşasın. Ekonomik, sosyal, kültürel ve eğitim alanındaki bütün çalışmalarında başarılı olsunlar." Correa ayrıca barış sürecinden ötürü Devlet Başkanı Santos ve FARC'a teşekkür etti.

Türkleri her zaman köyümüze bekliyoruz

Orejon'da kahve üreticiliği yapan Hernan Moreno da okulu çocukları için çok büyük bir değişim olarak gördüğünü ifade etti. Türkiye'nin gelecekte de yanlarında olmasını isteyen dört çocuk babası Moreno, "Türkleri her zaman köyümüze bekliyoruz. Onlara çok minnettarız." dedi. Orejon'da öğretmenlik yapan Amilcar Vergara, eski okulun sadece bir sınıftan oluştuğunu hatırlattı. Yeni okul sayesinde kendisinin de daha faydalı olacağını ifade eden Vergara, "Türkiye'ye, bize verdiği destek ve bu harika armağan için teşekkür ediyoruz. Kolombiya'ya, Orejon'a hoş geldiniz." diye konuştu.

TİKA Bogota Program Koordinatörü Doç. Dr. Mehmet Özkan da Orejon'un ve okulun önemine dikkat çekti. "Bu okul barış sürecinin pilot bölgesi olan yörenin, sosyal ve eğitim hayatında ciddi bir değişiklik yapacak." ifadesini kullanan Özkan, TİKA'nın yeni projelerle bundan sonra da bölgenin dönüşümüne katkı vermeye devam edeceğini söyledi.

Orejon dışındaki köylerin de yararlanacağı ve yaklaşık 60 öğrencinin eğitim alması öngörülen okulun açılışını Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ve Bogota Büyükelçisi Engin Yürür yapmıştı. Santos, açılışta yaptığı konuşmada, "Bize bu okulla yardımlarını gönderen dostumuz Erdoğan'a şükranlarımı sunuyorum." derken Kolombiya Dışişleri Bakanı Maria Angela Holguin de "Bu dağlarda artık Türkiye'nin izi sürekli yer alacaktır." ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak AA

Sonraki Haber

TİKA'dan Zimbabve'ye Gıda Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Zimbabve'de geçtiğimiz Nisan ayında sel felaketinden etkilenen 1000 aileye gıda yardımında bulundu. Zimbabve'nin başkenti Harare'nin en yoksul yerleşim birimi Hopley'de gerçekleşen teslim töreni; T.C. Harare Büyükelçisi Kadir Hidayet Eriş,...