Haberler

12 Temmuz 2016

Kongo Demokratik Cumhuriyeti İle Kalkınma Alanında İşbirliği Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde (KDC) başkent Kinşasa yakınlarındaki köylerde yaşayan işsiz genç nüfusa iş imkanı sağlanarak gelir getirici faaliyetlerde bulunmaları kapsamında TİKA tarafından KDC’nin başkenti Kinşasa’da bulunan STK’lar ve Kongo İş ve İşçi Bulma Kurumu PAO’ya ekipman ve malzeme desteğinde bulunuldu.

TİKA, En Az Gelişmiş Ülkeler arasında yer alan ve Afrika’nın yüzölçümü bakımından ikinci, nüfus bakımından dördüncü büyük ülkesi olan KDC ile kalkınma alanında işbirliğine devam ediyor. Faaliyet gösterdiği coğrafyalarda kalkınmaya yönelik projelere üreten TİKA, KDC’nin başkenti Kinşasa’da CASNECO, AJMC ve SOPADEV isimli yerel STK’lar ile kamuya bağlı PAO adlı iş ve işçi bulma kurumuna çeşitli bilgisayar, ofis ekipmanı, tarımsal araç ve gereç, sağlık araçları ile kuaförlük, dikiş makinesi ve ekipmanı desteğinde bulundu.

Sahra-altı Afrika’nın 85 milyonluk nüfusuyla en kalabalık ikinci ülkesi konumunda bulunan KDC, geniş ve verimli topraklara ve yıl boyu sulama yapma imkanı sağlayan yaygın bir ırmak sistemine sahip olmasına rağmen ekonomik anlamda sorunlar yaşıyor. Bu çerçevede TİKA tarafından CASNECO adlı STK’ya bilgisayar, ofis ekipmanı, tarımsal araç ve gereçler, sağlık araçları, kuaförlük ile dikiş makinesi ve ekipmanı, AJMC adlı STK’ya bilgisayar ve büro malzemesi, SOPADEV adlı STK ile Kongo İş ve İşçi Bulma Kurumu PAO’ya bilgisayar ve ofis ekipmanı desteğinde bulunuldu.

Söz konusu projeler sayesinde, başkent Kinşasa yakınlarındaki köylerde yaşayan işsiz genç nüfusun modernize tarım araç ve gereçleri ile toprağı işleyerek tarım üretimini artırması, bilgisayar okuryazarlığı yoluyla iş hayatına adapte olması ve dikiş ve kuaförlük mesleklerini edinerek gelir elde etmesi hedefleniyor. TİKA tarafından temin edilen ekipmanlar düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

Törene, KDC Başbakan Yardımcısı Willy Makiashi, T.C. Kinşasa Büyükelçisi Bekir Uysal ve TİKA yetkilileri katıldı. T.C. Kinşasa Büyükelçisi Bekir Uysal törende yaptığı açıklamada, Türkiye ile KDC arasında geçmişten bu yana süregelen dostça ilişkilerin, son yıllarda TİKA tarafından bu ülkede hayata geçirilen kalkınma işbirliği projeleriyle pekiştirildiğini kaydetti.  T.C. Kinşasa Büyükelçisi Uysal, Türkiye’nin KDC ile kalkınma alanında işbirliğine devam edeceğini sözlerine ekleyerek konuşmasını tamamladı. KDC Başbakan Yardımcısı Makiashi ise, Türkiye’nin KDC’ye yönelik kapasite artırıcı projelerinin kırsal nüfusun işsizlikle mücadelesine katkıda bulunduğunu ifade ederek desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Karadağ Bar Şehri Devlet Radyosu'na Teknik Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Karadağ’ın güney bölgesinde yer alan Bar şehrinde faaliyet gösteren Bar Devlet Radyosu’na teknik ekipman desteği sağlandı. Karadağ’ın Bar şehrinde 1979 yılından bu yana faaliyet gösteren ve şehrin...