Haberler

25 Aralık 2015

Kosova Adli Tıp Ajansının Uluslararası Akreditasyonuna TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kosova Adli Tıp Ajansı’na cihaz desteğinde bulundu.

Kosova’nın çok yönlü kalkınmasına önemli destekler sağlayan TİKA projelerine bir yenisini ekleyerek önemli bir projeye daha imza attı. Suç ve suçlularla mücadelede adli bilimlerin yeri ve önemi her geçen gün katlanarak artıyor. Pozitif bilimlerin, adli soruşturmalarda etkin bir şekilde kullanılması soruşturma ve yargılama süreçlerini olumlu yönde etkilerken adaletin tecellisine çok önemli katkılar sağlıyor. Bu çerçevede TİKA, Kosova Adli Tıp Ajansı’na yönelik parmak izi ve gözle görülemeyecek küçüklükteki kanıtların tespit edilmesi için kullanılan ve değişik dalga boylarında ışık yayan Alternatif Işık Kaynağı (Alternative Light Source-ALS) cihazı desteğinde bulundu.

Cihazın teslim törenine Kosova İçişleri Bakanı Skender Hyseni, Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, AGİT Kosova Misyon Şefi Jean-Claude Schlumberger ve Kosova Adli Tıp Ajansı çalışanları katılım sağladı. Konuklara,  laboratuvarda uzmanlar tarafından TİKA’nın temin ettiği cihazın tanıtımı yapıldı. Tatbik edilmesi ilgiyle izlenen cihazın hem önemi ve fonksiyonları hakkında protokole bilgi verildi. Balistik ve Belge İnceleme laboratuarları dışında TİKA’nın sağladığı cihaz sayesinde Kosova Adli Tıp Ajansı’nın Parmak izi Laboratuvarına da uluslararası standardizasyon belgesi verildi.

Törende konuşan Kosova İçişleri Bakanı Skender Hyseni, Kosova Adli Tıp laboratuvarlarının uluslararası standartları yakalamasında Türk Hükümeti ve TİKA’nın sağladığı desteklerle  çok önemli rol oynadığını belirterek, Türkiye Hükümeti ve TİKA’ya teşekkürlerini ifade etti. T.C. Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç da törende yaptığı konuşmada, Adli Tıp Ajansı’nın özellikle adalet sistemi, hukuk sistemi  açısından çok önemli bir kurum olduğunu  ve bu kuruma katkı sağlamış olmaktan Türkiye ve TİKA olarak çok büyük mutluluk ve onur duyduklarını belirtti. T.C. Priştine Büyükelçisi Kılıç, Kosova’da Adli Tıp Ajansı gibi kurumların güçlenmesini önemsediklerini belirterek Türkiye’nin Kosova’yı her alanda desteklemeyi sürdüreceğini kaydetti.

Tören, Kosova Adli Tıp Ajansı Müdürü Blerim Olluri’ye  standartizasyon belgesinin takdim edilmesiyle ve başarılı çalışmalarından dolayı Kosova Adli Tıp Ajansı uzmanlarına takdirnamelerin dağıtılmasıyla sona erdi.

Sonraki Haber

TİKA Tuzhurmatu’da Türkmenlerin Yanında

  Kuzey Irak’ta Selahattin İli Tuzhurmatu ilçesinde meydana gelen çatışmalardan zarar gören Türkmenlere Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından gıda ve malzeme yardımında bulunuldu.  Kuzey Irak’ta terör mağduru olan başta Türkmenler olmak üzere...