Haberler

09 Kasım 2023

Küba’da Bebekler “Türkiye” Yenidoğan Servisinde Hayata Gözlerini Açacak

Küba Sağlık Bakanlığı, Cumhuriyetimizin 100. yılında Küba ile Türkiye’nin sağlık alanındaki iş birliğinin kalıcı bir nişanesi olarak yenidoğan servisine “Türkiye” adını verdi.

2022 yılı Ağustos ayında Küba’yı vuran Ian Kasırgası sonrası ülkenin başkenti Havana ve batı yakasında birçok şehirde yaşanan elektrik kesintisi ve yangınlar sonrası Eusebio Hernandez Çocuk Hastanesindeki cihazlar büyük zarar görmüştü. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Havana Eusebio Hernandez Çocuk Hastanesinde Türkiye Yenidoğan adı verilen servisi yeniledi.

Küba'da doğum esnasında anne ve bebek ölümleri sayısının azaltılması amacıyla ülkenin en büyük çocuk hastanesi olan Eusebio Hernandez Çocuk Hastanesindeki Yenidoğan Servisine; yoğun bakım küvözleri, akciğer ventilatörleri, transfer inkübatörleri gibi ileri teknoloji tıbbi cihazlar düzenlenen törenle teslim edildi.

Hastanede düzenlenen törene Küba Sağlık Bakan Yardımcısı Reynol Garcia, T.C. Havana Büyükelçisi Vehbi Esgel Etensel ve TİKA temsilcileri katılım sağladı. Bakan Yardımcısı Garcia, konuşmasında Türkiye ve TİKA’ya en zor zamanlarda Küba’nın yanında olduğu için teşekkürlerini ifade etti.

Sonraki Haber

Nijer’de Terör Mağduru Ailelere Gıda Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Nijer’de terör mağduru ailelerin yaşadığı kamplara temel besin maddelerinden oluşan yardım kitleri dağıttı. Nijer’de 26 Temmuz 2023 tarihinde yaşanan siyasi krizin etkileri sürüyor. Güvenlik ve ekonomik sorunların yaşandığı...