Haberler

08 Kasım 2015

Küba Radyo ve Televizyon Kurumu’na Dublaj Sistemi Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkılarıyla Küba Radyo ve Televizyon Kurumu’na dublaj sistemi kuruldu.

TİKA faaliyet gösterdiği coğrafyalarda farklı sektörlerde gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA’nın katkılarıyla Küba’da, Küba Radyo ve Televizyon Kurumu’na (ICRT) dublaj sistemi kuruldu. Türkiye Havana Büyükelçiliği’nin girişimleri sonucunda TRT dizi filmlerin İspanyolca dublajlı olarak Küba Devlet Televizyonlarında gösterilmesi Küba yetkililerince memnuniyetle karşılanmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2015 yılı Şubat ayında Küba'ya ziyaretleri sırasında TİKA ile ICRT arasında İspanyolca dublajların yapılabilmesi amacıyla Küba Devlet Televizyonu’nda dublaj sistemi teminine yönelik proje protokolü imzalanmıştı. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve ICRT Başkanı Danylo Sirio Lopez arasında imzalanan protokol çerçevesinde dublaj sistemine ilişkin tüm malzemeler TİKA tarafından temin edilerek yetkililere teslim edildi.

Küba devlet televizyonlarında İspanyolca dublajlı TRT yapımı görsellerin gösterilmesi amacıyla başlatılan proje Türkiye Radyo ve Televizyon Genel Müdürlüğü’nün kendi yapımları olan dizi filmler ve belgesel desteği ile yürütülecek. Küba Radyo ve Televizyon Kurumu yetkilileri desteklerinden dolayı TİKA ve TRT’ye teşekkürlerini ileterek iki ülke arasında işbirliklerinin devam etmesi temennisinde bulundu. 

Sonraki Haber

TİKA'dan Savaş Mağduru Afgan Ailelere Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Afganistan'ın, kuzeyinde bulunan Cevizcan vilayetinin Ham Ab ilçesindeki çatışmalardan kaçan ailelere gıda yardımında bulundu. Yardımların dağıtımı için düzenlenen törene Cevizcan Valisi Mevlevi Lutfullah Azizi, TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü...