Haberler

11 Ağustos 2014

Kuzey Irak'taki Türkmenlere TİKA'nın Desteği Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Kuzey Irak’ta başta Türkmenler olmak üzere bölgede yardım bekleyen vatandaşlara destek olmaya devam ediyor.

Türkiye’nin kalkınma yardımı yaklaşımına hayat veren TİKA, insan odaklı çalışmalarında din, dil ve ırk ayırt etmeden mağdur ve mazlum durumda olan insanlara kayıtsız kalmayarak yardım elini uzatmaya devam ediyor. Bu çerçevede TİKA, Kuzey Irak’ta terör mağduru olan Türkmenler olmak üzere bölgede yardım bekleyen diğer insanları da kapsayacak şekilde temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik kişisel ve temizlik malzemelerini bölgeye ulaştırdı.

TİKA Başkan Yardımcısı Süreyya Er, Kızılay Başkanı Ömer Lütfü Akad, Irak Türkmen Cephesi üyesi ve milletvekili Aydın Maruf Selim ve Türkmenevi Başkanı Geylan Altıparmak Erbil de basın toplantısı gerçekleştirdiler. Söz konusu toplantıda, Kızılay Başkanı Akad, Türkiye Cumhuriyetinin her zaman Türkmen halkının yanında olacağını ve son yaşanan olaylarda Hazer kampının dağıldığını, bu olaylar stabil hale gelince güvenilir bölgede kamp kurulacağını ifade etti. Kızılay Başkanı Akad, Türk Kızılayı’nın bölgeye gıda, ilaç, kıyafet, gibi malzemelerden oluşan 176 tırın ulaştırıldığını söyledi.

TİKA Başkan Yardımcısı Er ise, TİKA olarak mağdur ve mazlum insanların daima yanında olduklarını belirterek, geçtiğimiz günlerde 60 tonluk temizlik ve gıda malzemesinin dağıtımının gerçekleştiğini söyledi. TİKA’nın başta Türkmenler olmak üzere bölgede yardım bekleyen vatandaşlara desteklerinin bununla sınırlı kalmadığını vurgulayarak, şimdi ise muhtelif giyecekler, battaniye, yatak, yastık ve klimaların alındığını ivedilikle insanlara dağıtılacağını ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde çeşitli temaslarda bulunmak üzere Irak’ın Erbil kentine gelen TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet, Irak’ın Erbil kentinde yaklaşık bin ailenin kaldığı Hazer Çadır Kampı’nı ziyaret ederek incelemelerde bulunmuşlardı. Kampta ihtiyaçlar tespit edilmiş, ivedilikle mahallinden teminler gerçekleştirilmişti. Fakat İŞİD’in, Erbil yakınlarında 1000 ailenin barındığı Hazer kampına saldırıda bulunması sonucu kampta yaşayan insanlar güneye doğru göç etmek zorunda kaldı.

Bu kapsamda TİKA tarafından 1000 er adet bay, bayan, çocuk iç çamaşırları, elbiseler, 1000 er adet battaniye, yatak ve yastık, temizlik malzemeleri ve 450 adet klima temini yapılarak, Erbil de bulunan Kızılay’ın depolarına teslim edildi. Söz konusu malzemeler, Kızılay tarafından kurulacak kamp mağdurlarına dağıtılacak. Türkiye tarafından TİKA eliyle kardeş Türkmen halkının yaralarını sarmak ve tüm ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalar devam edecek.

Sonraki Haber

Özbekistanlı Doktorlara Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Özbekistanlı 15 doktora Ankara’da eğitim programı düzenlendi. Özbekistan, Türkiye’nin sağlık alanında yoğun işbirliği yaptığı ülkelerden biri olup, ülkede sağlık sisteminin geliştirilmesine, özellikle anne ve çocuk...