Haberler

13 Aralık 2023

“Kuzey Makedonya’dan Ressamlar Sergisi” Ankara’da Açıldı

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’nın (TÜRKSOY) kuruluşunun 30. yılı ve Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılına ithafen düzenlenen “TÜRKSOY Ressamlar Buluşması” programı kapsamında “Kuzey Makedonya’dan Ressamlar Sergisi” Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi ev sahipliğinde açıldı.

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Özden’in ev sahipliğini yaptığı açılışa, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf, Kuzey Makedonya’nın Ankara Büyükelçisi Jovan Manasijevski, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik ve Ankara'da görev yapan çok sayıda diplomatik misyon temsilcisi katıldı.

TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf; “TÜRKSOY’un, Türk dünyasında “kültürel işbirliğinin, kültürel dayanışmanın, kültürel birikimin” tanıtılmasında projeler geliştiren bir kurum” olduğunu söyledi.

Sanatın insanları bir araya getirme gücüne işaret eden Yusuf, “Biz birbirimizi tanıdıkça birbirimizi seveceğiz, birbirimizi sevdikçe de birlikte üreteceğiz.” dedi.

Büyükelçi Manasijevski’de, katılımlarından dolayı misafirlere teşekkür ederek etkinliğin ortaklarından biri olmalarından dolayı memnuniyetlerini dile getirdi.

Gelecek aylarda Türkiye’deki diğer şehirlerde de sergi açmak istediklerini kaydeden Manasijevski, ülkesindeki Türk sanatçıların çalışmalarının önemine dikkati çekti.

Manasijevski ayrıca, “Ülkemizde çok uluslu ve çok dinli olarak bir arada varlığımızdan gurur duyuyoruz, Türk toplumu da bu ortak yaşamın önemli bir parçasıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

TİKA Başkan Yardımcısı Çevik ise yaptığı konuşmasında “TİKA olarak Balkanlar ve Doğu Avrupa ülkelerine yönelik kalkınma yardımları ve kalkınma projeleri üzerine çalıştıklarını ve Balkanlar’da 11 ofisiyle faaliyet gösterdiğini belirterek TİKA’nın faaliyetlerinin çoğunluğunu “kültürel” projelerin oluşturduğunun altını çizdi.

Sonraki Haber

TİKA’nın Destekleriyle Nepal'de Göz Sağlığı Kampı Düzenledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Nepal’in Dhangadhi ve Nepalgunj şehirlerinde 1 hafta süren ücretsiz göz sağlığı tarama ve tedavi kampı düzenledi. Nepal’de göz sağlığı alanında faaliyet gösteren ve hâlihazırda 27 göz hastanesini ve...