Haberler

27 Temmuz 2015

Lübnan’da Dar Al Fetwa Kurumu Halk Sağlığı Merkezine Tıbbi Cihaz Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lübnan’da Dar Al Fetwa Kurumu Halk Sağlığı Merkezine tıbbi cihaz desteğinde bulunuldu.

TİKA, faaliyet gösterdiği ülkelerde sağlık projeleri gerçekleştirmeye devam ediyor. Bu kapsamda TİKA Lübnan’da Dar Al Fetwa Kurumu Halk Sağlığı Merkezine tıbbi cihaz desteğinde bulundu. Lübnan Dar-ul Fatva Kurumu Lübnan’da Sünni nüfusun en üst otoritesi olarak kabul edilen, ülke genelinde Lübnan Müftüsü tarafından temsil edilen ve Türkiye’deki Diyanet İşleri Başkanlığına karşılık gelen bir kurum olma özelliğini taşıyor.

Darul Fetwa Kurumu bünyesinde bulun ve özellikle yoksullar ile ülkede bulunan mültecilere hizmet eden halk sağlığı kurumları maddi imkanı olmayanların yaralandığı bir merkez konumunda. Bu merkezlerde verilen sağlık hizmetleri çok küçük bir ücret karşılığında verilmekte olup, yılda yaklaşık 15.000 insan istifade ediyor. TİKA’nın desteği ile halk sağlığı merkezinin ihtiyaç duyduğu bazı temel sağlık ekipmanları tedarik edildi ve merkez daha güvenilir ve kaliteli hizmete imkanına kavuştu.

Teslim töreninde konuşan TİKA Beyrut Koordinatörü Hacı İbrahim Erbir  ülkede kamunun sağlık hizmetlerinin çok yetersiz olduğunu belirterek, “Buna karşın özel sektör tarafından sunulan sağlık hizmetleri ise pahalı ve ekonomik gücü zayıf olan insanların bu kuruluşlardan sağlık hizmeti almaları neredeyse imkansız. Biz TİKA olarak özellikle sağlık konusunda mevcut kurumların altyapısını güçlendirmek için projeler yürütüyoruz, bundan sonra da bu türden projelere desteğimiz devam edecek” dedi.

Teslim töreninde konuşan hastane yetkilileri ülkemize ve TİKA’ya teşekkür ederek yapılan desteğin çok yerinde ve faydalı bir destek olduğunu belirttiler.

Sonraki Haber

TİKA’dan Hoton Türklerine Tarım, Ticaret ve İstihdam Alanlarında Büyük Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Moğolistan’ın Başkenti Ulanbator’a yaklaşık 1.500 km mesafede 4.500 nüfuslu ve % 94’ü Müslüman olan Türk asıllı Hoton Türklerine sebze meyve deposu ve ekipman desteğinde bulunuldu TİKA, Moğolistan...