Haberler

12 Temmuz 2021

Lübnan’da TİKA Tarafından Kurulan Dijital Üretim Laboratuvarı Faaliyete Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lübnan Üniversitesi Sayda Teknoloji Fakültesi bünyesinde kurulan tasarım ve üretim laboratuvarı (CEZERİ-LAB)’ın açılışı gerçekleştirildi.

TİKA tarafından geliştirilerek öncesinde farklı ülkelerde uygulanıp başarılı sonuçlar elde edilen proje ile klasik üretim yöntemleri yeni teknolojilerle buluşturularak, Lübnan’da özellikle üniversite öğrencilerinin, araştırmacıların ve akademisyenlerin, prototip tasarım ve üretiminin yanı sıra ARGE çalışmaları gerçekleştirmelerine imkan sağlanıyor.

Literatürde “Robotların Babası” olarak anılan ve Anadolu’daki ilk Türk Devleti olarak bilinen Artuklu Devletinde yaşamış olan mucit İsmail El Cezeri’nin ismi verilen laboratuvarda, çeşitli tipte 3 boyutlu yazıcılar ve tarayıcılar, lazer kesim, CNC router cihazları, masaüstü torna, matkap tezgahları, bilgisayarlar, dijital mikroskop, robotik eğitim setleri ile çeşitli mekanik-elektronik araç ve gereçler bulunuyor.

Bütün ekipmanları Türkiye’den getirilen laboratuvarın kurulumu sonrası, TİKA tarafından görevlendirilen uzmanlarca anılan Fakülte öğrenci ve akademisyenlerine cihazlar, ilgili yazılımlar, 3 boyutlu tasarım ve yazıcı eğitimlerine ek olarak robotik programlama konularında 2 hafta süren eğitimler verildi.

Lübnan’da ikinci, devlet fakülteleri arasında ise ilk olma özelliği taşıyan labaratuvar ile Sayda Teknoloji Fakültesi’ndeki Makine, Elektrik, Bilgisayar, İnşaat ve Mekatronik bölümleri öğrenci ve akademisyenlerinin yanı sıra ülkede bulunan diğer üniversite, teknik lise, enstitü ve kuruluşlardan ilgililere de mimariden, otomotive, medikalden, sanata bir çok alanda araştırma geliştirme imkanı sunuluyor.

Laboratuvar için düzenlenen açılış programına T.C. Beyrut Büyükelçisi Ali Barış Ulusoy, Milletvekili ve Meclis Eğitim Komisyonu Başkanı Bahia Hariri, Lübnan Üniversitesi Rektörü Fuad Ayyuob, Sayda Belediye Başkanı Muhammed Seoudi, Güney Lübnan Ticaret Odası Başkanı Muhammed Saleh ile akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Program kapsamında ayrıca eğitime katılan akademisyen ve öğrenciler için sertifika töreni düzenlendi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Sırbistan Tekerlekli Sandalye Basketbol Federasyonuna Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Sırbistan Tekerlekli Sandalye Basketbol Federasyonunun (SKKS) ofisini yenileyerek, sporculara tekerlekli sandalye desteğinde bulundu. 7 kulübün birleşmesiyle 2004 yılında kurulan Sırbistan Tekerlekli Sandalye Basketbol Federasyonu, Sırbistan Cumhuriyeti'nde tekerlekli sandalye...