Haberler

18 Mart 2015

Lübnan’daki Türkmenlerin İlk Folklor Grubu TİKA Tarafından Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Türkmen Köyleri Kawaşra ve Aydamon Folklor ekibine kostüm ve malzeme desteğinde bulunuldu.

TİKA, Lübnan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından, Türkmen Köyleri Kawaşra ve Aydamon Folklor ekibine kostüm ve malzeme desteğinde bulunuldu. Lünan’daki Türkmenler arasında folklor geleneği unutulmuş durumda. Bu nedenle Türkmenler arasında Türk kültür ve geleneklerini yeniden canlandırmak, onların kimlikleri ile ilgili yeniden fakındalık ve bilinç oluşturmak amacıyla etkin bir faaliyet yürüten TİKA Beyrut PKO bu alandaki faaliyetlerini Lübnan’da ilk Türkmen Folklor Grubunu kurarak sürdürdü. Bu kapsamda Türkmen köyleri Kawaşra ve Aydamonun gençlerinden oluşan bir folklor ekibi kuruldu. Gerek duyulan tüm kostümler özel olarak hazırlatıldı. Ayrıca folklor ekibinin gerek duyacakları tüm ses ve görüntü ekipmanları da TİKA  tarafından temin edilerek kendilerine teslim edildi. Folklor grubunun kurulması çalışmasına Lübnan Türk Kültür Derneği de ciddi katkı verdi.  

Çanakkale Savaşlarının, 100. Yılı gibi anlamlı bir faaliyet kapsamında malzemeler folklor ekibine geniş katılımlı bir törenle teslim edildi. Teslim törenine Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız, Yunus Emre Enstitüsü Beyrut Müdürü Cengi Eroğlu, yerel politikacılar ile yoğun bir halk katılımı sağlandı. Törende yeni kurulan folklor grubu davetlilere gösteri sundu. Büyük bir coşku ve heycanın yaşandığı törende katılımcılar Türk kültür ve geleneğinin  önemli bir parçası olan folklor frubunun Türkmenlere kazandırılmasından duydukları mutluluğu ve heyecanı dile getrirdiler. Katıllımcılar, yapılanın sembolik anlamda büyük anlamı, değeri ve derinliği olan bir faaliyet olduğunu ifade ettiler. Katılımcılar, Türkiye’nin, bugün yaptığı faaliyet ile sahip olduğukları çok derin ve köklü geleneği yeniden hatırlattığını dile getirdiler.

 

Sonraki Haber

Bangladeş Joyrampur Lisesi’nde Mehmet Akif Ersoy Eğitim Binası İnşasına Başlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından, Bangladeş’in Rangpur Eyaleti’ne bağlı Dinajpur şehrinde bulunan Joyrampur Lisesi’nin eğitim altyapısını güçlendirilmesi kapsamında Mehmet Akif Ersoy Eğitim Binası inşasına başlandı. TİKA, Bangladeş’te gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bangladeş’te...