Haberler

25 Eylül 2014

Lübnan Akkar ve Bekaa Bölgelerindeki Suriyeli Türkmen Mültecilere Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından Suriye’deki iç savaş nedeniyle Lübnan’a sığınan Türkmenlere gıda yardımı yapıldı.

TİKA, Lübnan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından, Suriye’den Lübnan’a sığınan Türkmenlere yönelik gıda yardımı yapıldı. Akkar ve Bekaa bölgesindeki 850 Türkmen aileye 850 koliden oluşan yaklaşık 20 tonluk temel gıda yardımının dağıtımı gerçekleştirildi.

Yardım dağıtımının ilk ayağı Bekaa bölgesindeki Tükmenlere yönelik olarak yapıldı. Buradaki Türkmenlere 350 koli yardım paketi dağıtıldı. Aynı faaliyetin devamı olarak Akkar bölgesindeki Türkmen Kasabaları Kuvaşra ve Aydamun civarındaki Türkmenlere ise 500 koli yardım dağıtımı gerçekleştirildi.

Dağıtım kapsamında Kuvaşra kasabasında düzenlenen dağıtım törenine TİKA Lübnan Koordinatörü Hacı İbrahim Erbir, Türkiye’nin Beyrut Büyükelçiliği Müsteşarı Bekir Utku Atahan ile diğer yerel yetkililerin yanısıra bölge halkından kalabalık bir topluluk katıldı.

TİKA Lübnan’da bugüne kadar birçok proje uygulaması gerçekleştirdi. Proje potansiyeli olarak önemli ülkelerden biri olan Lübnan’da Ofis açma çalışmalarının sürdüren TİKA, önümüzdeki günlerde Lübnan’da daha aktif bir faaliyet dönemine girecek.

TİKA Lübnan Koordinatörü Erbir, önümüzdeki dönemde de Türkiye olarak Türkmenleri sürekli olarak destekleyeceklerini belirterek TİKA Beyrut Program Ofisinin açılması ile ilgili çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. , TİKA Beyrut Program Ofisinin açılması ile Lübnan’da projelere hızlı bir şekilde başlayacaklarını ifade eden TİKA Lübnan Koordinatörü Erbir, bölgede yaşayan insanların destek duyduğu tüm alanlarda kendilerine destek vereceklerini, proje ve faaliyetler yürüteceklerini kaydetti.

Sonraki Haber

TİKA'dan Gazze'de Yeni Eğitim Öğretim Yılına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından yeni eğitim-öğretim yılı nedeniyle 10000 Gazzeli öğrenciye kırtasiye malzemesi desteğinde bulunuldu. TİKA, Gazze’ye yönelik faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede TİKA tarafından Gazze’de yeni eğitim-öğretim yılı nedeniyle 10 000...