Haberler

28 Temmuz 2015

Lübnan'da TİKA'nın Açtığı Türkçe Sınıflarına Her Yaştan Yoğun İlgi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın  Lübnan’da açtığı Türkçe sınıflarına genç yaşlı bir çok kesim yoğun ilgi gösteriyor. TİKA’nın açtığı Türkçe sınıfları çok kısa sürede (3 ay)  200 öğrenciye ulaştı.

TİKA Lübnan’da bir yandan restorasyon projeleriyle ecdat yadigarı eserleri ayağa kaldırırken diğer yandan da tam donanımlı sınıfları açarak Türkçe’nin yaygınlaşmasına destek sağlıyor.

Lübnan’da son yıllarda hem Türkmenlerin hem de diğer grupların ülkemize olan ilgi ve yakınlıklarının artmış olması Türkçe öğrenmeye olan rağbeti artırdı. Uzun yıllardır burada yaşayan Türk nüfusunun Türkiye ile ilişkileri sınırlı düzeyde kalmıştır.  Buradaki insanların neredeyse tamamı Türkçeyi unutmuş durumda idiler. Ancak son yıllarda Türkiye ile olan yakınlaşma, TİKA’nın genelde Lübnan’da özelde ise Türkmen Köylerinde yürüttüğü projeler, Türkiye’de okuyan Türkmen öğrenciler, Türk kurum ve kuruluşlarının ülkedeki sayılarının ve etkinliklerinin artması vb. nedenlerden dolayı burada bulunan insanlarımızın ülkemize olan ilgileri ve yakınlıkları ile Türkçe öğrenme talepleri de artmıştır.

Bu ihtiyaç üzerine Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Türkçe öğretmek amacıyla bu ülkeye 9 öğretmen görevlendirmiştir. Ancak Türkçe öğretimi için bu öğretmenlere tahsis edilen Türkçe sınıfları araç-gereç ve fiziki imkanlar açısından yetersiz  durumdadır. Ders verilen mekanların yetersizliği verilen ders kalitesini olumsuz yönde etkiliyor ve ayrıca Türkçe dersine olan ilgiyi de azaltıyordu. Bu kapsamda TİKA Türkçe öğretimini yaygınlaştırmak ve tam donanımlı modern Türkçe sınıfları oluşturmak amacıyla gerekli çalışmaları yaparak 4 adet Türkçe sınıfın teşrifatını gerçekleştirdi.

Bu kapsamda Aydamon ve Kavaşra Türkmen köyleri ile Mardin kökenli vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadıkları bölgede bulunan Rawda Emaan Okulunda akıllı tahta, bilgisayar, yazıcı, projeksiyon, öğrenci sıraları, öğretmen masaları, diğer gerekli malzemeler ile sınıfların yenilenmesi dahil tam donanımlı Türkçe öğretim sınıfları oluşturuldu. Hazırlanan Türkçe sınıfları düzenlenen törenlerle teslim edildi.

Bu kapsamda son tam donanımlı Türkçe sınıfı Türkiye’deki Diyanet İşleri Başkanlığı Statüsündeki Dar Al Fetva Kurumuna bağlı Talim Terbiye Eğitim Kurumu bünyesinde oluşturuldu.

Oluşturulan sınıflarda Yaklaşık 200 kişi Tükçe öğreniyor. Bugün itibari ile bu sınıflarda 7'den 70’e her yaştan vatandaşa ücretsiz Türkçe dersi verilmektedir.  

 

 

Sonraki Haber

TİKA’nın Eğitim Projeleri Afganistan’ın Geleceğine Umut Oluyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'da faaliyete başladığı 2005 yılından bu yana aradan geçen 10 yılda hayata geçirdiği yaklaşık 800 projeyle 200 bin öğrenci okulla tanışırken, 83 okul inşa edildi, 200 okul da...