Haberler

27 Ekim 2022

Lübnan'daki Katolik Okulu’na TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ermeni asıllı Lübnanlıların yoğun olarak yaşadığı Burj Hammud semtinde bulunan Hristiyan, Sünni ve Şii öğrencilerin eğitim gördüğü Katolik Okulunun atıl durumda olan teras kısmı yarı kapalı hale getirilerek öğrencilerin hizmetine sunuldu.  

1880 yılında Kudüs'te kurulan ilk kadın Hristiyan Katolik dini topluluk olan Les Soeurs du Rosaire'e (gül rahibeleri) bağlı olarak, Ermeni asıllı Lübnanlıların yoğun olarak yaşadığı Burj Hammud semtinin Nabaa mahallesinde 1930 yılından beri faaliyet göstermekte olan okulda 12. sınıfa kadar eğitimler veriliyor. Bölgede birlikte ikamet eden Hristiyan, Sünni ve Şii yaklaşık 900 kız ve erkek öğrencinin eğitim gördüğü okulda öğrencilerin ders aralarında vakit geçirdikleri avlu çok yetersiz kalmaktaydı.

Okula ilave alan kazandırmak amacıyla TİKA tarafından gerçekleştirilen proje ile okul binasının atıl durumda bulunan terası rehabilite edildi. Öğrenciler için oluşturulan oyun ve aktivite alanını 4 mevsim kullanabilmelerini ve yağmur ve güneşten korunmalarını teminen düzenlenen teras, inşa edilen yapı ile yarı kapalı hale getirildi.

Proje için gerçekleştirilen açılış törenine TİKA Lübnan Koordinatörü Orhan Aydın, okul müdiresi rahibe Nada Moussallem, idareci rahibe Farfabien Boutros, okul idarecileri ve sınıf başkanı öğrenciler katıldı.

Rahibe Moussallem, Lübnan’da yaşanmakta olan ekonomik kriz ve okulun bulunduğu bölgenin yoksul ailelerin bulunduğu bir semt olması sebebiyle yaşadıkları sıkıntılara değinerek, TİKA tarafından tamamlanan projenin kendileri ve özellikle öğrenciler için çok önemli olduğunu ifade etti. Moussallem, bunun sadece bir inşaat projesi olmadığını, öğrencilerin sosyal gelişimleri açısından da değerli olduğuna vurgu yaptı ve Türkiye Cumhuriyeti’ne verilen destekten ötürü şükranlarını sundu. Lise son sınıf öğrencisi George ise daha önce yetersiz alan sebebiyle teneffüslerde dahi sınıfta vakit geçirdiklerini, şimdi ise TİKA tarafından düzenlenen alanda ders aralarının dışında günün sonunda dahi vakit geçirmekten hoşlandıklarını belirterek, TİKA’ya teşekkür etti.

Sonraki Haber

TİKA, Libya’da Şehit Yakını Kadınlara Yönelik Eğitim Merkezi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), şehit yakını kadınlar yararına dikiş - nakış kursu ve eğitim faaliyetlerinin düzenleneceği bir merkez kurdu. TİKA, Libya’nın Misrata kentinde, “Evet Vatanım İnsan Hakları ve İnsani Destek Derneği” iş...