Haberler

07 Temmuz 2016

Macaristan’ın Szentendre Belediyesi Sağlık Kurumlarına Tıbbi Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Macaristan’ın Szentendre şehri sağlık kurumlarına tıbbi ekipman desteğinde bulunuldu.

TİKA, Macaristan’daki faaliyetlerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Macaristan’ın en güzel yerleşim merkezlerinden birisi olarak bilinen Szentendre şehri sağlık kurumlarına tıbbi ekipman desteğinde bulunuldu. Destek kapsamında Szentendre Sağlık Kurumlarına ameliyat masası, anestezi cihazı, 4 adet yatak ucu hasta takip monitörü, pansuman el arabası, sterilizasyon kutuları, 2 adet hasta yatağı, 1 kan pıhtılaşması kontrol cihazı ve fizik tedavi cihazı temin edildi. Temin edilen malzemeler düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. 

Szentendre Sağlık Kurumlarında gerçekleştirilen törene Szentendre Belediye Başkanı Miklos Verseghi-Nagy, T.C. Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı, Macaristan’ın eski Ankara büyükelçisi Janos Hovari, Szentendre Belediyesi Sağlık Kurumları Müdürü Annamaria Pazmany ile Türk işadamları ve davetli misafirler katıldı. 
Szentendre Belediye Başkanı Miklos Verseghi-Nagy konuşmasında orta Macaristan bölgesinden başvuru yapılabilen fonlar açısından fazla şanslarının olmadığını, Avrupa Birliğinin politikalarından dolayı bu bölgeye kaynak ayırmadığını, ancak geliştirilmesi gereken çok şeyin bulunduğunu belirterek, “TİKA ve Türk dostlarımız bunun farkında” ifadelerini kullandı. Szentendre Belediye Başkanı Verseghi-Nagy, konuşmasının devamında cerrahi ünitesi için aldıkları yardımın bedelini söz konusu cihazları ihtiyacı olan insanlara yardım ve hizmet ederek ödeyeceklerini belirterek, TİKA ile gerçekleştirdikleri işbirliğinin örnek oluşturduğunu söyledi.  

Szentendre Belediyesi Sağlık Kurumları Müdürü Annamaria Pazmany açılışta yaptığı konuşmada kendilerine yapılan desteğin iki milletin geçmişteki sorunları nasıl kardeşliğe dönüştürmüş olduğunun güzel bir örneği olduğunu söyledi. Verilen desteğin zamanlamasına dikkat çeken Sağlık Kurumları Müdürü Pazmany, yapılan yardımın birçok önemli eksikliği giderdiğini belirterek, geleceğe yönelik planlamalar yapmalarına olanak verdiğini kaydetti. TİKA’nın almış olduğu ekipmanlarla yeni bir septik ameliyathane kurulmuş olduğunu vurgulayan Pazmany, ayrıca yardım sayesinde şimdiye kadar sağlık kurumlarında eksik olan merkezi sterilizasyon sisteminin de oluşturulması ve uygulanmasının mümkün olduğunu belirtti. 

T.C. Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı ise Türklerin Macarlara kardeş olarak baktıklarını belirterek TİKA tarafından verilen bu desteğin de kardeşin kardeşe bir desteği olarak görülmesi gerektiğinin altını çizdi. Bu tür yardımların insani yardım sayıldığını belirten Büyükelçi Fakılı, Türkiye’nin insani yardımlar konusuna her zaman büyük önem verdiğini ifade ederek bunun en güzel örneğinin mülteci krizinden dolayı Türkiye’ye sığınan 2.6 milyon Suriyeli olduğunu söyledi. Açılış töreni TİKA tarafından temin edilen tıbbi cihazların Szentendre Sağlık Kurumlarına teslim edilmesi ile sona erdi.     

Sonraki Haber

Kazakistan’da 3 Köy Okuluna Eğitim Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Batı Kazakistan’ın Mangistau Eyaletinde yer alan Şetpe, Tuşıkuduk, Şebir köylerindeki okullara Lingofon, kimya ve teknoloji sınıfı kuruldu.  Kazakistan’da eğitim alanında önemli projelere imza atan TİKA, faaliyetlerine yenilerini...