Haberler

25 Ocak 2017

Madagaskar’da Kadın Mesleki Eğitim Merkezi Emine Erdoğan Tarafından Açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrika turunun son durağı olan Madagaskar ziyaretine refakat eden eşi Emine Erdoğan’ın katılımları ile başkent Antananarivo’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilenen Tsimbazaza Kadın Mesleki Eğitim Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi. TİKA tarafından temin edilen 10 akülü engelli aracı, 2 kuvöz ve tıbbi ekipmanların da teslim edildiği törende Emine Erdoğan'a, Madagaskar Cumhurbaşkanı eşi Voahangy Rajaonarimampianina eşlik etti.

Antananarivo’nun merkezindeki Tsimbazaza semtinde bulunan eğitim merkezinin mutfak bölümü ile bahçecilik, bilişim ve dikiş-nakış atölyelerinin ihtiyaç duyduğu ekipman ve malzemeler TİKA tarafından temin edildi. TİKA tarafından aşçılık eğitimi için gerekli olan mutfak tamamlanarak tüm ekipmanları temin edildi. Eğitim merkezinin açılışı Emine Erdoğan ve Madagaskar Cumhurbaşkanı eşi Rajaonarimampianina’nın katılımları ile gerçekleşti. Programda, TİKA tarafından Madagaskar Sağlık Bakanlığı yetkililerine 10 adet akülü engelli aracı, Ambohidroa Referans Hastanesi Doğum Evi’ne 2 adet kuvöz, 1 adet doğum yatağı ve tıbbi ekipmanlar teslim edildi.

Açılışta konuşma yapan Emine Erdoğan "Yürekten inanıyorum ki, insanlık ortak noktasında gerçekleşen bu karşılaşmalar dostluğumuzu artıracak, uzakları yakın edecektir. Ülkelerimiz ne kadar uzak olsa da kalplerimiz bir ve beraberdir." dedi. Türkiye için Afrika'nın kardeşliğin vatanı olduğunu, bu sebeple Afrika'nın kalkınma çabalarına destek vermeyi bir kardeşlik sorumluluğu olarak gördüklerini belirten Erdoğan, açılışını yaptıkları kadın eğitim merkezi ekipman ve eğitimlerinin Afrika'nın kadınlarına, Türk halkının ve devletinin armağanı olduğunu kaydetti. Emine Erdoğan, aşçılık, dikiş, nakış, bahçıvanlık gibi alanlarda eğitim alan kadınların, ülkelerinin geleceğini inşa edeceklerini dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu vesileyle ifade etmek isterim ki, Türkiye'de, başkentimiz Ankara'da, Afrika'nın kadınlarına destek olmak amacıyla açtığımız 'Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi', sizlerin eserlerini beklemektedir. Kar amacı gütmeden yapılan satışlardan elde edilen gelir, sizlere geri dönecek, böylece Afrika'da kadının eli güçlenecektir. Ülkemizin dünyaya açılan penceresi TİKA, Afrika'nın kalkınmasına destek olmak amacıyla her zaman burada olacak, emektar çalışanları vasıtasıyla dostluğumuz inşallah daha da artacaktır. Türkiye-Madagaskar ilişkilerinin artan bir hızla gelişmesi dileğiyle, hepinizi en kalbi muhabbetlerimle selamlıyorum." diyerek sözlerine son verdi.

Madagaskar Cumhurbaşkanı Eşi Rajaonarimampianina ise kadın eğitim merkezinde Emine Erdoğan ile birlikte olmaktan duyduğu mutluluğu belirterek kadınların eğitim gördüğü merkezin hem eğitim kapasitesi olarak hem de yaşam merkezi olarak koşullarının geliştirilmesinin önemine vurgu yaptı. Rajaonarimampianina, Emine Erdoğan’ın büyük bir kalbi olduğunu, kadınlar ve çocuklarla  yakından ilgilendiğini ifade ederek desteklerinden dolayı Türkiye’de teşekkürlerini iletti.

TİKA ODAF Daira Başkanı Keman Özdemir ise ziyaret kapsamından tamamlanan projelerin kısa bir zamanda tamamlandığınının altını çizerek 2017 yılından Madagaskar’da gerçekleştirilecek projelerden bahsetti.

Ambohidroa Referans Hastanesi Doğum Evi’ne Tadilat, Donanım ve Tıbbi Ekipman Desteği

Diğer taraftan T.C. Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkeyi ziyareti kapsamında Madagaskar Sağlık Bakanlığı’nın talebi üzerine, Başkent Antananarivo’nun Ambohidroa bölgesinde yaşayan ve yaklaşık 135 bin kişiye hizmet veren hastane bünyesindeki doğumevinin kapasitesinin artırılması ve daha iyi hizmet verilebilmesi amacıyla doğumevine TİKA tarafından tadilat, donanım ve ekipman desteği sağlandı. Ayrıca Kadın Mesleki Eğitim Merkezi’ndeki törenle 2 adet kuvöz, 1 adet doğum yatağı, 1 adet fetal monitör ve 1 adet elektro kardiyografi cihazı doğumevi yetkililerine teslim edildi.

Erdoğan ve  Rajaonarimampianina'dan Teröre Karşı İşbirliği Vurgusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Madagaskar Cumhurbaşkanı Rajaonarimampianina, ortak basın açıklamasıyla küresel barış ve güvenliğin korunmasına aynı zamanda terörizmle ve devlet otoritesine karşı yapılan her türlü saldırıya mücadeleye verdikleri önemi teyit etti. Erdoğan, FETÖ ile mücadelede Madagaskar'a Maarif V.,TİKA ve Yunus Emre Vakfı aracılığıyla gereken her türlü desteği vereceğini belirtirken TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte  heyetler arası görüşmelere katıldı.

Sonraki Haber

TİKA Çad’da Çömlekçilik Projesini Hayata Geçirdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Çad’ın başkenti Encemine Gaoui bölgesinde çömlekçilik sanatının geliştirilmesine yönelik projeyi tamamladı. TİKA, En Az Gelişmiş Ülkelere yönelik kalkınma ve teknik yardım faaliyetleri kapsamında Afrika’da Türkiye’nin görünürlüğünü arttırmak ve...