Haberler

09 Şubat 2015

Makedonya’da İştip Bölgesi Selzedelerine Yardım

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Makedonya’da yaşanan sel felaketinin ardından İştip Bölgesine bağlı 8 köyde temel gıda ve temizlik malzemelerinden oluşan yardım paketleri dağıtıldı.

TİKA Üsküp Program Koordinasyon Ofisi tarafından İştip Belediyesi sınırları içerisinde yer alan 8 köye temel gıda ve temizlik malzemelerinden oluşan yardım paketleri dağıtıldı. Geçtiğimiz haftalarda yaşanan sel felaketinden zarar gören, temel gıda ihtiyaçlarını karşılayamayan, hijyenik koşullardan yoksun 250 aileye tuz, şeker, un, deterjan, sabun ve konserve gıdadan oluşan yardım kolilerinin dağıtımı gerçekleştirildi.  

Gıda paketleri TİKA ve İştip Belediyesi işbirliğinde Türk, Makedon, Sırp ve Ulahların yaşadığı Poçuval, Seltse, Şaşavarlı, Baltalı, Puhçe, Lakavitsa, Suvogrlo ve Topantsa köylerinde dağıtıldı. Paketler, ulaşım sağlanamayan köylere askeri araçlarla götürüldü. Yaşanan doğal afetin ardından bölgede yapılabilecekleri incelemek ve ilk etapta aciliyet arz eden temel gıda ve temizlik malzemelerinin ihtiyaç sahibi köy halkına ulaştırılabilmesini sağlamak amacıyla TİKA Üsküp Program Koordinatörlüğü tarafından Makedonya Devlet Bakanı Furkan Çako ve İştip Belediye Başkanı İlço Zahariyev’le birlikte bölge ziyaret edildi.

Köylere bizzat giderek yardım kolilerinin 250 haneye dağıtımının ardından bölge halkının sorunlarını dinleyen TİKA Üsküp Koordinatörü Teoman Tiryaki, yaşanan doğal afet sonrasında önceliklerinin yardım paketlerinin bölgeye hızlı bir şekilde ulaştırılması olduğunu belirtti. Türkiye Cumhuriyeti olarak her zaman Makedonya’nın yanında olduklarını ve dostluğun yaşanan böylesine zor günlerde daha da kuvvetleneceğini ifade eden TİKA Üsküp Koordinatörü Tiryaki, Türkiye’nin dost elinin ırk, dil, din ayırt etmeksizin tüm Makedonya’ya uzandığını söyledi. TİKA Üsküp Koordinatörü Tiryaki, İştip Belediyesi’yle kurulan hızlı koordinasyon ve işbirliğinden duyduğu memnuniyeti de sözlerine ekledi.         

Sonraki Haber

Bosna Hersek'te Altaylar'dan Balkanlar'a Türk Dünyası Sergisi

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da, 31. Uluslararası Saraybosna Kış Festivali kapsamında Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Yunus Emre Enstitüsü ve Saraybosna Kış Festivali Organizasyon Komitesi destekleriyle Altaylar'dan Balkanlar'a Türk...