Haberler

02 Temmuz 2014

Makedonya Merkez Jupa Belediye Binası Hizmete Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından tadilatı ve donanımı tamamlanan Makedonya Merkez Jupa Belediyesi Binası hizmete açıldı.

Makedonya’nın Güneybatısı’nda, Stogovo Dağı, Kara Drim ve Debre Gölü arasında bulunan Merkez Jupa Belediyesi, 111 kilometrelik alanda toplam 21 yerleşim yerine sahip olan belediye olma özelliğini taşıyor. 1996 yılında kurulan Merkez Jupa Belediyesi nüfusunun yüzde 90’ını Türkler oluşturmaktadır.

Makedonya’da son yılarda yapılan yeni düzenlemeler kapsamında, 2004 yılında yeni yerel yönetim yasası ile Merkez Jupa Belediyesi, Türk dilinin resmi dil olarak kabul edildiği ve Türk Bayrağının dalgalandığı, ülkenin iki Türk belediyesinden biri olma özelliğini taşımaktadır.

Zemin ve iki kat olmak üzere toplam üç kattan ibaret olan belediye binası, 1100 metrekarelik alanı kapsıyor. Belediye binasının inşaatı sözkonusu belediyenin kendi bütçesi ile tamamlanmış olup, iç zemin döşemeleri, makam ve belediye çalışanlarına ait odaların büro mobilyaları, toplantı ve seminer odasına ait donanımın temini ve dış cephe kaplama işleri TİKA tarafından gerçekleştirildi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle, Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki heyetin Makedonya ziyaretleri sırasında, TİKA tarafından tamamlanan projelerin açılışları kapsamında, Merkez Jupa Belediye binasının da resmi açılışı gerçekleştirildi.

Belediye binası açılış törenine katılan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, sözkonusu bölgede bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, hizmet binasının Jupa halkına hayırlı olmasını diledi. Törene, Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler’in yanısıra, Makedonya ve Türkiye Bakan ve Milletvekilleri, Belediye Başkanları, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Dairesi Başkanı Dr. Mahmut Çevik ve TİKA Üsküp Koordinatörü Teoman Tiryaki ile çok sayıda davetli katıldı.


Sonraki Haber

Afganistan’Da Sağlik Alaninda Faaliyetler Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Afganistan’ın Kabil Vilayeti Bagrami İlçesinde bulunan Şiveki BHC Kliniği, Bagrami BHC Kliniği ve Kamari BHC Kliniği’ne tıbbi ekipman ve malzeme desteğinde bulunuldu. TİKA’nın Afganistan’da sağlık sektörünün geliştirilmesi ve...