Haberler

05 Temmuz 2017

Makedonya Sivil Havacılık Ajansı’na Teknik Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Makedonya Sivil Havacılık Ajansı’na teknik donanım desteğinde bulunuldu.

TİKA, Makedonya’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Makedonya genelinde farklı sektörlerde birçok önemli projeyi hayata geçiren TİKA tarafından Makedonya Sivil Havacılık Ajansı’na teknik donanım desteğinde bulunuldu.

TİKA tarafından uygulanan Makedonya’daki Kamu Kurumlarının Kurumsal Kapasitesini Güçlendirme Programları kapsamında, Makedonya Cumhuriyeti hava trafik güvenliğini Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu tarafından (İCAO) belirlenmiş olan standartlara göre en üst seviyede tutmak havacılık sektörünün bakım ve destek hizmetlerinin günümüz standartlarına uygun şekilde yönetilebilmesi için gerekli olan yazılım modülü ile masaüstü bilgisayarlardan oluşan teknik donanım desteği verildi. Temin edilen ekipmanlar, düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

Üsküp’te gerçekleşen törene TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Dairesi Başkanı Dr. Mahmut Çevik, TİKA Makedonya Koordinatörü Aytekin Ayden ve Sivil Havacılık Ajansı Müdürü Goran Yandreoski ile aynı kurumda yönetici olarak görev yapan Makedonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Eşleri Maya İvanova katıldı.

Törende konuşan TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Dairesi Başkanı Dr. Çevik,  2005 yılından buyana Makedonya’da aktif olarak çalıştıklarını belirterek bu kapsamda eğitim, sağlık, altyapı, kurumsal kapasitenin geliştirilmesi alanları ile sosyal ve kültürel alanda yaklaşık 800 projenin uygulandığını ifade etti. Dr. Çevik, “Biz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti kalkınma kuruluşu olarak Makedonya’nın kalkınma çabalarına bugüne kadar her sektörde destek olduk. Sayın Maya İvanova hanımefendiyle beraber Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde gerçekleştirdiğimiz Üsküp çocuk hastalıkları kliniği yoğun bakım ünitesinin desteklenmesi projesini inşallah önümüzdeki günlerde açılışını gerçekleştireceğiz” dedi.

Sivil Havacılık Ajansı Müdürü Yandreoski ise, geçmiş dönemden bu yana TİKA tarafından yapılan desteğin önümüzdeki dönemde de devam etmesini istediklerini belirterek, teknik donanım desteğini en iyi şekilde kullanacaklarının da teminatını verdi. Yandreoski “Önümüzdeki dönemde, Türkiye’deki muhtelif kurumlarla ve Türk Hava Yolları (THY) şirketiyle işbirliğimizi geliştireceğiz” ifadelerini kullanarak, TİKA’ya bugüne kadar yapmış olduğu desteklerden dolayı teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

TİKA Mezarı Şerif’te Yetimlerin Yanında

Afganistan’ın Kuzeyinde yer alan Belh Vilayeti Mezer-ı Şerif İl Yetimhanesinin yeni binası Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın desteğiyle inşaa edilerek hizmete açıldı. Afganistan’ın Kuzeyinde yer alan Belh Vilayeti Mezer-ı Şerif İlinde bulunan 1500...