Haberler

23 Ocak 2014

Makedonya'da Mirko Milevski Lisesi'nin Ek Binası Hizmete Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından, Makedonya’nın Kırçova kentinde bulunan Mirko Milevski Lisesi’nin TİKA tarafından yaptırılan ve Mehmet Akif Ersoy ismi verilen ek binasının açılışı gerçekleştirildi.

TİKA, faaliyet gösterdiği ülkelerde eğitim alanında çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda Makedonya’nın Kırçova kentinde bulunan Mirko Milevski Lisesi’nin TİKA tarafından yaptırılan ve Mehmet Akif Ersoy ismi verilen ek binasının açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Törene, Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, Türk Demokrat Partisi Genel Başkanı Kenan Hasip, AK Parti Milletvekilleri Mehmet Emin Dindar ve Sebahattin Karakelle, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Ali Maskan, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği yetkilileri, TİKA yetkilileri, Kırçova Belediye Başkanı Fatmir Dehari, Plasnitsa Belediye Başkanı İsmail Yaoski, Türk sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Kırçova yöresinden çok sayıda davetli ve öğrenciler katıldı.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, törende yaptığı açıklamada açılışı yapılan Mehmet Akif Ersoy Lisesi’nde ağırlıklı olarak Türkçe eğitim verilmesinin büyük önem taşıdığını belirtti. Makedonya’daki Türklerin, Makedonya ile Türkiye arasındaki en büyük köprü olduğunu vurgulayan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, “Bu nedenle Makedonya’daki Türklerin, Türkçe eğitim almaları hususundaki çabaları için, Makedonya hükümeti başta olmak üzere, Makedonya Eğitim Bakanlığı ve yerel yönetimlere sonsuz şükranlarımı sunmak istiyorum’’ diye konuştu. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ise törende yaptığı konuşmada, Makedonya’da eğitim alanın bir projeyi daha tamamlamanın mutluluğu içersinde olduklarını belirterek, söz konusu projede emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Kırçova Belediye Başkanı Dehari de konuşmasında, binaya Mehmet Akif Ersoy ismini Türkiye’ye ve TİKA’ya teşekkür amacıyla verdiklerini söyledi. Kırçova Belediye Başkanı Dehari, birçok alanda Makedonya’dan desteklerini esirgemeyen TİKA’ya teşekkürlerini sundu. Konuşmalarının ardından Mirko Milevski Lisesi’nin TİKA tarafından yaptırılan ve Mehmet Akif Ersoy ismi verilen ek binasının açılışı gerçekleştirildi.

<!– Haberin videosu için tıklayın 
–>

Sonraki Haber

Polonya'da Faaliyetler Artarak Devam Edecek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın destekleriyle Osmanlı Lehistan arasında Diplomatik İlişkilerin Tesisinin 600. Yıldönümü kutlamaları 2014 yılında Türkiye ve Polonya’da gerçekleştirilecek. 2014 yılı Polonya-Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 600. Yıldönümü olma özelliğini taşıyor. Polonya...