Haberler

23 Kasım 2017

Manila’da 6 Farklı Bölgede Sağlık Taraması Gerçekleştirildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Filipinler’in başkenti Manila’da, yoksul kesimin yaşadığı 6 farklı bölgede gerçekleştirilen sağlık taraması projesi ile düşük gelirli nüfusun temel sağlık ihtiyaçlarına erişimine katkı sağlandı.

Filipinler’de yaklaşık 1,8 milyon kişinin yaşadığı dünyanın en yüksek nüfus yoğunluğuna sahip şehirlerinden olan Manila’nın fakir kesimlerine gerekli sağlık hizmetlerinin sunulması amacıyla Manila Belediyesi ile ortak düzenlenen projeden 15 bini aşkın kişi faydalandı. Her hafta sonu bir bölgede gerçekleştirilen ve 6 hafta süren proje kapsamında aralarında gönüllülerinin de bulunduğu doktor, dişçi ve gerekli teknik personelin görevlendirilmeleri ve ihtiyaç duyulan tıbbi malzeme ve ilaçların tedariki sağlandı.

Tıbbi tanı, teşhis ve yönlendirmenin yanında diş tedavisi, optik inceleme ve gözlük dağıtımı ile muayene sonucu doktorlar tarafından hastalara yazılan reçetelerdeki ilaçların ücretsiz temini gerçekleştirildi. Ayrıca gerekli tıbbi cihazlar tedarik edilerek EKG, şeker ölçümü, röntgen çekimi, tansiyon ölçümü ve kan grubu tespitini içeren temel medikal testler uygulandı. Ayrıca ihtiyaç sahiplerine tekerlekli sandalye, baston ve astım tedavisinde kullanılan nebulizatör cihazı dağıtıldı.

20 doktor, 5 dişçi, 35 Belediye çalışanı ve her mahalleden gönüllülerin destekleriyle tamamlanan proje için şahsı ve halkı adına TİKA’ya teşekkür eden Manila Belediyesi Başkan Yardımcısı Honey Lacuna, projenin dar gelirli Filipinlilerin hayatında çok büyük bir eksiklik teşkil eden sağlık hizmetlerine erişim konusunda önemli bir katkı sağladığını belirtti.

TİKA, Filipin halkının hayat standartlarının iyileştirilmesi ve iki ülke dostluğunun pekiştirilmesi amacıyla çalışmalarına devam ediyor.

Sonraki Haber

Uluslararası Balkan Tarihi Sempozyumu Slovenya’da Gerçekleşti

Uluslararası Balkan Tarihi Araştırmaları Sempozyumunun (UBTAS) beşincisi Slovenya’nın Bled şehrinde Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Slovenya Ljubljana Üniversitesi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Yunus Emre Enstitüsü, Osmanlı Mirası...