Haberler

04 Ocak 2017

Matthew Kasırgası Sonrası Haiti’ye TİKA Yardımı

 

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Haiti’nin Port a Piment şehrinde Matthew Kasırgası’nda zarar gören okullara tadilat için gerekli inşaat malzemesi desteğinde bulundu.

Matthew Kasırgası nedeniyle onbinlerce evin kullanılamaz hale geldiği ve yaklaşık bin kişinin hayatını kaybettiği Haiti’ye Türkiye maddi desteğin yanı sıra TİKA aracılığı ile imar konusunda da destek veriyor.

Atlantik Okyanusunda etkili olan ve saatteki hızı 232 km’ye ulaşan Matthew Kasırgası’nın şiddet kategorisi 4 olarak belirlenmişti. Matthew Kasırgası ilk etapta Haiti, Jamaika, Küba, Dominik Cumhuriyeti ve Bahamaları olumsuz etkilemiş olup sonrasında Amerika Birleşik Devletlerinin güney doğusunda yer alan eyaletlerde etkili olmuştu. Birçok ülkede olağanüstü hal ilan edilmiş, kasırganın etkili olduğu ülkelerden can kaybı ve maddi hasar bakımından en kötü etkilenen ülke toplam 10,5 milyon nüfuslu Haiti olmuştu. Ülkede kasırga sebebi ile on binlerce evin yıkıldığı ve yaklaşık bin kişinin hayatını kaybettiği tespit edildi. Kasırga sonrası ülkenin özellikle güneybatı kısmı en şiddetli biçimde etkilenmişti. Kasırganın şiddeti sebebi ile bölgede bulunan çoğu yapının çatısı uçmuş veya tamamen yıkılmış, yerleşim merkezlerini su basmış, yollar ve köprüler kullanılamayacak şekilde tahrip olmuştu.

Batı yarımkürenin ekonomik sorunları en büyük olan ülkesi Haiti’de nüfusun yüzde 80’i geçim sınırının altında yaşamakta olup işsizlik oranı yüzde 60 civarında yer alıyor. Ülkede 12 Ocak 2010 tarihinde meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremde yaklaşık 300 bin kişi yaşamını yitirmiş ve 1,5 milyon kişide evsiz kalmıştı. Türkiye tarafından Haiti’yi yerle bir eden ve on binlerce kişinin ölümüne sebep olan deprem sonrasında bölgeye maddi desteğin yanında mobil hastane, insani yardım malzemesi ve kurtarma ekipleri gönderilmişti.

Son olarak yaşanan Matthew Kasırgası sonrasında da Türkiye maddi desteğin yanında ülkede ihtiyaç duyulan malzemelerin temini konusunda destek veriyor. Özellikle ülkenin güney batısında yer alan Port a Piment şehrinde zarar gören devlet okullarından bazılarının onarımı için gerekli olan inşaat malzemesi TİKA tarafından temin edildi. Port a Piment şehrinde bulunan 28 devlet okulundan 27’sinin hasar gördüğü veya yıkıldığı, kasırga sonrası yalnızca 5 okulda tekrar eğitim faaliyetlerine devam edilebiliyor.

Eğitime devam edilebilecek okul sayısının artırılması ve öğrencilerin zaman kaybetmeden ara verdikleri eğitimlerine devam edebilmeleri kapsamında TİKA tarafından temin edilen inşaat malzemeleri düzenlenen törenle Port a Piment Belediye yetkililerine teslim edildi. Belediye Başkanı Raymond Pierre Louis yapmış olduğu konuşmada; Türkiye’nin vermiş olduğu destekten dolayı mutlu olduklarını ve zor zamanlarda verilen desteklerin kendileri tarafından hiçbir zaman unutulmayacağını belirtti. TİKA Meksika Koordinatörü Muhammed Ünal ise Türkiye’nin küresel anlamda üzerine düşen görevi yapmaya çalıştığını ve bu kapsamda kapasite geliştirmeye dönük projeler konusunda çalışmalarına devam edeceğini ifade etti.

Sonraki Haber

Tunus’ta Tarımsal Kalkınmaya TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tunus’un Sidi-Bouzid Vilayetinde toplam 5 bin metrekarelik alana Sera kuruldu. Tunus ekonomisi büyük ölçüde tarımsal faaliyetlere dayanmakta olup, en büyük ihraç kalemleri zeytin, zeytinyağı, domates, salça, biberiye,...