Haberler

24 Nisan 2018

Meksika’daki Ejido Arbolado Yerli Topluluğuna Tavukçuluk Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Meksika’nın Hidalgo Eyaleti Tasquillo Belediyesindeki kapalı bir tavukçuluk tesisinin donanımını yaparak bölgede yaşayan Ejido Arbolado adlı yerli topluluğunun kullanımına hazır hale getirdi.

Meksika’nın Hidalgo Eyaleti Tasquillo Belediyesinde yaşayan ve sayıları 16 bin civarı olan Ejido Arbolado adlı yerli topluluğu işsizlik ve yoksulluk sebebiyle ABD’ye göç ediyor. Belediye tarafından altyapıları tamamlanan ve adı geçen topluluğa tahsis edilen tavuk üretim tesisi TİKA tarafından sağlanan 800 anaç tavuk ve gerekli diğer ekipmanlar (besleme ünitesi, yuva modülü, besleme geçidi) ile topluluğun kullanımına sunuldu.

Söz konusu katkı ile bölgede yaşayan dar gelirli yerli halk, temin edilen tavuk ve ekipmanlar sayesinde tavuk ve yumurta üretimi ve ticareti yapma imkanına kavuştu. Yerel ekonomiye destek olunarak bölgedeki işsizlik ve bu sebeple oluşan göçe karşı da önemli bir proje hayata geçirilmiş oldu.

Tasquillo Belediye Başkanı Mirima Ramirez Mendoza, ülkemize ve TİKA’ya teşekkür ederek gerçekleştirilen projenin yerli halkın ekonomik yönden güçlendirilmesine ve kan kaybeden bölge ekonomisine önemli bir katkı olduğunu söyledi.

Sonraki Haber

Libya Misurata Fizyoterapi Hastanesi Personeline Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Libya’nın Misurata şehrinde tesis edilen ve önümüzdeki günlerde hizmete açılması planlanan Misurata Fizyoterapi Hastanesinde görev yapan 5 personele eğitim programı düzenlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla TİKA...