Haberler

28 Mayıs 2017

Meksikalı Polislere Siber Suçları Araştırma Kursu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi kapsamında Meksikalı Polislere Siber Suçları Araştırma Kursu düzenlendi.

TİKA, Türkiye’nin emniyet alanındaki tecrübesini aktarmaya devam ediyor. TİKA bu kapsamda, emniyet teşkilatı mensuplarına yönelik olarak tecrübelerin karşılıklı paylaşılması, suçla mücadelede ortak bilinç geliştirme ve iki ülke polis teşkilatlarının terminolojilerinde birlik sağlanması amacıyla hizmet içi ve uygulamalı eğitimler gerçekleştiriyor.

TİKA ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi kapsamında, Meksika İçişleri Bakanlığı Emniyet Teşkilatı ile yapılan ikili görüşmeler çerçevesinde 2017 yılı eğitim programına dâhil edilmesi planlanan Meksika ve Guatemala ile Türkiye arasında yapılacak muhtemel eğitim programlarının planlamasına yönelik ikili görüşmelerin gerçekleştirilmesi amacıyla her iki ülkeye yönelik ihtiyaç analizi ziyareti gerçekleştirildi.

Meksika Polis Akademisi, Federal Polis Merkezi, Kriminal Başkanlığı, İstihbarat Başkanlığı gibi çeşitli birimler ziyaret edilerek anılan kurumların işleyişi ve görevleri hakkında Türk heyeti bilgilendirildi. Meksika Emniyet Teşkilatı yetkilileri ile yapılan görüşmelerde Türk heyetinin ülkelerinde bulunmalarından duydukları memnuniyet ifade edilmiş ve Türkiye ile kendi ülkeleri arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi açısından bu ziyaretin son derece yararlı olduğu dile getirildi.

Meksika Polis Teşkilatına yönelik olarak Meksika’da Siber Suçları Araştırma Kursu düzenlendi. Söz konusu kursa 25 Meksika polisi iştirak etti. Siber Suçları Araştırma Kursu’nda kursiyerlere siber suç araştırmaları yapılırken genel proje yönetimi adımlarının nasıl ve neden uygulanması gerektiği konusunda bilgilendirmede bulunuldu. Söz konusu eğitim programı kapsamında ağ ile iletişim temelleri, açık kaynak Araştırma Teknikleri, sosyal mühendislik, tarayıcı eklentileri, gizlenme yöntemleri, örnek olay incelemeleri konu başlıklarında görsel ve uygulamalı eğitimler verildi.

Siber Suçları Araştırma Kursu bitiminde düzenlenen sertifika törenine TİKA Doğu Güney Asya Pasifik Latin Amerika Daire Başkanı Dr. Rahman Nurdun, Polis Akademisi Başkan Yardımcısı Ufuk Ayhan, Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkan Yardımcısı Erdal Çetinkaya, TİKA Meksika Program Koordinatörü Muhammed Ünal, eğitmenler, Meksika Emniyet yetkilileri ve kursiyerler katıldı.

Ayrıca Guatemala İçişleri Bakanlığı Emniyet Teşkilatı ile yapılan ikili görüşmeler çerçevesinde, Türk heyeti Guatemala ile Türkiye arasında yapılacak muhtemel eğitim programlarının planlamasına yönelik ikili görüşmelerin gerçekleştirilmesi amacıyla Guatemala’ya günübirlik bir ziyarette bulundu. Guatemala makamları Türk heyetinin ülkelerinde bulunmalarından duydukları memnuniyeti ifade ederek Türkiye’nin birçok alandaki başarılarının takip edildiği, özellikle güvenlik alanında ülkemizin tecrübesinden faydalanmalarının kendileri için çok önemli olduğu dile getirildi. Guatemala yetkilileri ile birlikte Heyet üyeleri Guatemala Emniyetini gezerek kısaca bilgilendirilmiş ve aynı zamanda Türk Emniyet sistemi hakkında da Guatemala makamlarına bilgiler verildi.

Sonraki Haber

Özbekistan'da Emir Timur Vakfı Ofisi, Başbakan Yardımcısı Türkeş ve Ekonomi Bakanı Zeybekci Tarafından Açıldı

Başbakan Yardımcısı Türkeş ve Ekonomi Bakanı Zeybekci, TİKA'nın tadilat ve donanım desteği verdiği Emir Timur Vakfı Ofisi'nin açılışını yaptı Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te TİKA'ın tadilat ve donanım...