Haberler

24 Aralık 2015

Mezarı Şerif’te Türkçe Kursunu Bitiren Afgan Öğrenciler Sertifika Aldı

Mezar-ı Şerif’in en kalabalık liselerinden Mevlana Celaleddin Muhammed Balkhi ve Sultan Raziye Kız Liselerinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından düzenlenen Türkçe Öğrenimi Kursu’nu tamamlayan öğrencilere sertifikaları törenle dağıtıldı.

TİKA, Afganistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Afganistan genelinde özellikle eğitim alanında önemli projelere imza atan TİKA tarafından düzenlenen Türkçe Öğrenimi Kursunu tamamlayan öğrenciler sertifikalarına kavuştu.

Öğrencilerin hazırlayıp sunduğu etkinliklerle renklenen programa Belh il Eğitim Müdürü Mevlevi Abdulaziz Aziz, Belh Valilik Yetkilileri, Tika Mezar-ı Şerif Koordinatörü Kemal Kadir Karadoğan, TİKA Koordinatör Yardımcısı Zeki Bulduk,  okul öğretmen ve öğrencilerinin yanı sıra veliler de yoğun bir şekilde katılım sağladı.

Altı aylık bir eğitim sonunda anlaşılır bir dille kendilerini Türkçe ifade eden 109 öğrenciye başarı sertifikaları ve iki öğretmene takdirnameleri takdim edildi. TİKA tarafından gerçekleştirilen söz konusu kursu ile yükseköğretimini Türkiye’de tamamlamak isteyen gençlere önemli bir katkıda bulunuldu.

Mezar-ı Şerif başta olmak üzere Afganistan’ın kuzey bölgesindeki vilayetlerde Türk diline ve Türkiye’ye olan ilgi hayli yoğun. Bu ilginin temelinde tarihi, kültürel, dini ve akrabalık ilişkileri önemli rol oynuyor. Savaş ve savaş sonrası dönemde Türkiye’nin kardeş ülke Afganistan’a olan yardımları ve başta TİKA olmak üzere birçok kurumuyla ülkenin kalkınmasına ve gelişimine katkıda bulunması bölge insanları tarafından takdir ile karşılanıyor.

TİKA, Mezar-ı Şerif’te devam eden eğitim projelerinin yanı sıra, meslek edindirme, kapasite geliştirme ve kültürel alanlarda da projeler hayata geçirerek faaliyetlerini artırarak devam ediyor.

Sonraki Haber

Moğolistan’da Çingiltey Belediyesi Çocuk Kütüphanesi’ne Malzeme Ve Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Moğolistan’ın Çingiltey Belediyesi sınırları içerisinde bulunan Çocuk Kütüphanesi’ne teknik malzeme ve ekipman desteğinde bulunuldu. Moğolistan’da Çingiltey Belediyesi işbirliğinde Moğolistan’ın geleceği olan çocuklar için inşa edilen Çocuk Kütüphanesi’ne...