Haberler

15 Kasım 2017

MIKTA Basın Heyeti TİKA’yı Ziyaret Etti

2013'te Meksika, Endonezya, Güney Kore, Avustralya ve Türkiye'nin bir araya gelmesiyle kurulan MIKTA’nın basın heyeti TİKA’yı ziyaret ederek TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’dan Türkiye’nin kalkınma yardımları ve TİKA'nın faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Dışişleri Bakanlığı ve TİKA işbirliğinde ülkemizi ziyaret eden MIKTA ülkelerinin basın heyeti TİKA’yı ziyaret etti. 5 üye ülkenin de G20 üyesi olduğu ve toplam nüfusunun yaklaşık 550 milyona ulaştığı MIKTA ülkeleri 2016 yılında 143 milyar dolara ulaşan kalkınma yardımlarının yüzde 8’lik kısmına katkı sağlamıştır.

Meksika, Endonezya ve Güney Kore’den ülkemizi ziyaret eden 8 kişilik heyet TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’dan Türkiye’nin kalkınma yardımları, TİKA’nın faaliyetleri ve MIKTA’nın küresel krizlerin çözümüne nasıl katkı vereceği konularında bilgi aldı.

– MIKTA, dünyadaki krizlere kalıcı çözüm üretecek

TİKA Başkanı Çam, MIKTA ülkelerinin, yeni bir birlik olmanın vermiş olduğu enerji ile, barışa, ekonomiye ve uluslararası ticarete katkı sağlayabilecek önemli bir oluşum olduğunu belirterek “İnanıyorum ki gün geçtikçe güçlenen MIKTA, dünyadaki krizlere kalıcı çözüm üretecek." dedi.

TİKA’nın 1992’den bu yana 20 binden fazla proje gerçekleştirdiğini ve birçok alanda Türkiye’nin tecrübesini faaliyet gösterdikleri ülkelere aktardıklarını söyleyen Çam, genişleyen faaliyet coğrafyalarında (Güney Kore) KOICA, (Meksika) AMEXCID ve (Japonya) JICA ile işbirliği yaptıklarını ifade etti.

Uzun yıllar yardım almış bir ülkeden yüzlerce ülkeye yardım ulaştıran bir ülke konuma gelen Türkiye’nin, destek verdiği ülkelere nasıl yaklaşması gerektiğini çok iyi bildiğini vurgulayan Çam, hiçbir gizli ajandaya sahip olmadan, samimiyet ilkesi ile karşılık beklemeden ve karşısındakini mahcup etmeden faaliyet gösterdiklerini söyledi.

Meksikalı gazetecinin coğrafyanız adeta bir yangın yeriyken neden kilometrelerce uzaklarda faaliyet göstermeye ihtiyacı duyuyorsunuz sorusuna Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Dünyanın her yerine uzanıp nerede dertli varsa Türkiye olarak oraya gidip az veya çok yardımda bulunacağız.” Sözü ile cevap veren Çam, bugünlerde birçok ülkenin demokrasinin tehlike altında olduğunu ve terörizmin binlerce kilometre uzakta olsa bile bir ülkeyi hedef alabileceğini ifade etti. Son 5 yılda Somali’ye yönelik 1 milyar dolardan fazla yardım yapıldığını belirten Çam, Türkiye’nin Afganistan, Filistin, Sudan ve Güney Sudan gibi ülkelerde de hiçbir karşılık beklemeden destek götürdüğünü söyledi.

FETÖ’nün hain darbe girişimi hakkında basın heyetine bilgilendirmede bulunan Çam, bunun yalnız Türkiye’nin sorunu olmadığını, radikalizmin tehdit oluşturduğu bu dönemde özellikle FETÖ gibi demokrasiyi doğrudan hedef alan terör örgütleri konusunda bütün ülkelerin işbirliği yapması gerektiği vurguladı. TİKa Başkanı Çam, bütün dünyada demokrasiye inandıklarını ve bunun için de Mali Parlamentosunu yenilediklerini, Somali’de de parlamento inşa edeceklerini söyledi.

Sonraki Haber

Herat Başsavcılığı’na Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan İslâm Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı Herat Başsavcılığına ekipman desteğinde bulunuldu. TİKA, faaliyet gösterdiği coğrafyalarda gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Herat’ta farklı sektörlerde önemli projelere...