Haberler

02 Kasım 2015

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un Anısı Romanya Ovidius Üniversitesinde Yaşatıldı

Romanya’nın Köstence şehrinde bulunan Ovidius Üniversitesi’nde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilenip Milli Şair Mehmet Akif Ersoy'un adı verilen 40 kişilik Türkçe Kürsüsüne ait sınıf düzenlenen törenle hizmete açıldı.

TİKA, Romanya’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Romanya’da eğitim alanında önemli projelere imza atan TİKA tarafından Romanya’nın Köstence şehrinde bulunan Ovidius Üniversitesi’nde bulunan Türkçe Kürsüsüne ait Milli Şair Mehmet Akif Ersoy'un adı verilen 40 kişilik sınıf düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Törene, T.C. Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, T.C. Köstence Başkonsolosu Ali Bozçalışkan, Romanya Hükümeti Azınlıklar Arası İlişkiler Departmanı Devlet Sekreteri Dr. Aledin Amet, Ovidius Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sorin Rugina, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik, TİKA Romanya Koordinatörü Hacı Ahmet Daştan, ilgili kurum yetkilileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Ovidius Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sorin Rugina törende yaptığı açıklamada Dobruca’daki birçok etniside ile birlikte yaşayan Türk ve Tatar azınlıklarında olduğunu bu projenin yöredeki barışa katkı sağlayacağını belirterek, kendilerine her platformda destek veren TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Türkiye Cumhuriyeti Bükreş Büyükelçisi Ertaş ise Ovidius üniversitesinde Mehmet Akif Ersoy’un isminin yaşatılacak olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, böyle bir projeye ortak olarak imza atan Üniversite yönetimi ve TİKA’ya teşekkürlerini bildirdi.

TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik de TİKA’nın Romanya’daki faaliyetlerine yerinden ve daha hızlı müdahale edebilmek üzere Bükreş Ofisinin sene başında faaliyetlerine hızlı bir şekilde başladığını ve özellikle eğitim alanında gerçekleştirilen projelerin önemine vurgu yaptı. TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Çevik, TİKA’nın faaliyette bulunduğu tüm ülkelerde eğitim alt yapısının geliştirilmesi ile ilgili projelere öncelik verildiğini vurgulayarak, söz konusu projenin de bu önemin bir ürünü olduğunu sözlerine ekledi

Ovidius Üniversitesinde kurulan ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy'un adı verilen 40 kişilik sınıfın, bilgisayar, akıllı tahta, sıra ve sandalyeler ile kütüphane rafları TİKA tarafından sağlandı. Ayrıca yenilenen kütüphaneye yüzlerce Türkçe eser kazandırıldı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Afganistan’da Savaş Mağduru Ailelere Yardım

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'ın kuzeyinde bulunan Kunduz ve Faryab Vilayetlerinde yaşanan çatışmalardan etkilenen 350 aileye insani yardım desteğinde bulundu. Afganistan’ın Kuzeyinde bulunan Kunduz ve Faryab Vilayetlerinde geçtiğimiz aylarda meydana gelen çatışmalarda...