Haberler

25 Ocak 2014

Mogadişu'da Daryel, Ileys ve Anadolu Eğitim Merkezi Yetimhanelerine Malzeme Desteği

Mogadişu’da faaliyet gösteren Daryel, Ileys ve Anadolu Eğitim Merkezi yetimhanelerineTürk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından malzeme desteğinde bulunuldu.  

Mogadişu’da bulunan bir Türk Sivil Toplum Örgütünün desteğiyle inşaatı 2013 yılı Ağustos ayında tamamlanarak hizmete açılan Anadolu Eğitim Merkezi’ndeeğitim gören yatılı yetimlere TİKA tarafından kırtasiye malzemeleri desteğinde bulunuldu. Anadolu Eğitim Merkezi’nde 155 ‘i yatılı olmak üzere toplam 374 kimsesiz ve yetim çocuk eğitim görüyor. Bu kapsamda öğrencilerin kırtasiye ihtiyaçlarının karşılanması çerçevesinde TİKA tarafından okul çantası, defter, kalem, cetvel ve kalemtraş gibi kırtasiye malzemeleri temin edildi. Temin edilen malzemeler TİKA yetkilileri tarafından öğrencilere dağıtıldı.

Yine bir Türk Sivil Toplum Kuruluşu tarafından desteklenen ve faaliyetlerini sürdürenDaryel ve Ileysyetimhanelerine iseokul çantası, kırtasiye, mutfak gereçleri, jeneratör, okul sıra ve masaları gibieğitim malzemeleri desteği verildi. Daryel yetimhanesinde 15’i kız ve 35’i erkek çocuğu olmak üzere toplam 50 öğrenci kuran eğitimi alıyor. Söz konusu yetimhanede kullanılmak üzere TİKA tarafından temin edilen, yatak, çarşaf, okul sırası, kırtasiye malzemeleri, jeneratör, televizyon, bilgisayar ve yazıcı yetimhane yetkililerine teslim edildi.

Ileys yetimhanesinde ise yaşları 5 ve 17 arasında 150 kız ile 300 erkek çocuğu olmak üzere toplam 450 öğrenci eğitim görüyor. Modagişu’da önemli eğitim kurumları arasında yer alanIleys yetimhanesinde kullanılmak üzere kırtasiye, okul sıra ve masası, yazı tahtası, jeneratör, buzdolabı ve çamaşır makinası temin edildi. TİKA tarafından temin edilen malzemeler yetkililere teslim edildi. Maddi imkânsızlıklar içerisindeki bu yetimhanelere TİKA tarafından yapılanyardımlar Somali halkı tarafından memnuniyetle karşılandı. Yetimhanelerin yetkilileri verilen destekten dolayı TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler. Yetkililer, söz konusu desteklerin devam etmesi temennisinde bulundular.

Sonraki Haber

Mogadişu'daki Üniversitelere Jeneratör Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Mogadişu’da faaliyet gösteren 6 Üniversiteye jeneratör dağıtımı yapıldı. TİKA faaliyet gösterdiği ülkelerin eğitimine katkı sağlamaya devam ediyor. Bu kapsamda faaliyet gösterdiği ülkelerde eğitim kurumlarının kapasitelerinin artırılmasına yönelik projeler...