Haberler

10 Haziran 2014

Moğol Uzmanların 12. Asya Arıcılar Birliği Kongresi'ne Katılımına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkılarıyla Moğolistan’da arıcılık sektörünün geliştirilmesi kapsamında Moğol uzmanların Antalya’da düzenlenen 12. Asya Arıcılar Birliği Kongresine katılımı sağlandı.

Asya Arıcılar Birliği ve Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği işbirliğinde Antalya’da düzenlenen 12. Asya Arıcılar Birliği Kongresi’ne, 26 ülkeden toplam 400 kişi katıldı.

Moğolistan’da arıcılık sektörünün geliştirilmesi, söz konusu alandaki Türkiye’nin edinmiş olduğu tecrübelerinden istifade edilmesi ve iki ülke arasındaki işbirliğin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla, bahse konu kongreye TİKA’nın destekleriyle 6 Moğol uzman katılımı sağlandı.

Kongre kapsamında ağırlıklı olarak APİTERAPİ konuları görüşülmüş olup, propolis ve arı sütü konuları gündeme getirildi. Ayrıca arı ırkları, türleri, gen bankacılığı, dondurulmuş gen kaynaklarının uzun vadeli muhafaza edilmesi, dünyada görülen arıcılık sorunları ve arı hastalık ve zararlıları ele alındı. Moğol uzmanlar kongre sonunda yaptıkları açıklamada söz konusu kongreye katılımlarına destek veren TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

Türkmen Atları Devlet Birliği Uzmanlarına Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğinde Ahalteke Atlarının Genetiklerinin Korunması Projesi kapsamında Türkmenistanlı 4 uzmana Bursa Karacabey Harasında eğitim programı düzenlendi. TİKA ve Türkmen Atları Devlet Birliği işbirliğinde...