Haberler

13 Mayıs 2016

Moğolistan’da Eğitime TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Moğolistan’ın Övörhangai Vilayeti Arvaiheer İlçe Orta Okulu’nun sanat ve teknoloji sınıfının tadilat ve donanımı gerçekleştirildi.

TİKA eğitim alanında desteklerine devam ediyor. TİKA bu kapsamda Moğolistan’da bulunan Arvaiheer İlçe Orta Okulu’na donanım desteğinde bulundu. Projede temin edilen teknik ve elektronik alet ve malzemelerin eğitimin kalitesinin artırılmasına katkı sağlayacağı yetkililerce dile getirildi.

Övörhangai Vilayeti Arvaiheer İlçe Orta Okulunda eğitim gören 1630 öğrencinin % 40’ından fazlası kırsal kesimlerden gelen ve geçimini hayvancılıkla sağlayan ailelerin çocuklarından oluşuyor. Gerçekleştirilen proje kapsamında Moğol genç nesillerin yaratıcı zeka ve beceri kazandırılması ile girişimciliği ve özgüveni artacak olup, aynı zamanda meslek ve zanaat becerisine de sahip olabilecek dolayısıyla Moğolistan sanayi sektöründe yetenekli, kalifiye elemanlarını yetiştiren temel hazırlık eğitimi ile donanımlı bireylerin yetişmesine katkı sağlanacak.

Övörhangai İl Eğitim ve Kültür Müdürü Sambuuyondon Chimed, açılış töreni esnasında yaptığı konuşmada, Moğolistan’ın geleceği olan çocuklarımızın yeteneklerinin geliştirilmesi ve Arvaiheer ilçemizde örnek teknoloji sınıfının kurulmasında ve genç mühendislerinin yetişmesinde katkıda bulunan aynı tarih ve kültürel birikime sahip Türk milletine ve TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Ulanbator Program Koordinatör Yardımcısı Turan Can, yaptığı konuşmada Moğolistan eğitim sektörünün gelişmesine daha önce gerçekleştirilmiş proje halkalarına bir yenisi daha eklenmiş olmasından dolayı mutlu olduğunu belirtti. Can “Moğol genç ve çocuklarına yapılan yatırımların ülkenin geleceğine yapılan en büyük hizmet olduğunun bilinci içersinde Moğolistan’a yeni yeteneklerin kazandırılması Moğol yetkilileri sevindirdiği gibi bizleri de sevindirmektedir.” diye konuştu.  

            

Sonraki Haber

Filistin TİKA'yla Kalkınıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) son on yılda, Filistin'de yaptığı toplam 349 projeyle Filistinlilerin ihtiyaçlarına cevap veriyor. TİKA 2005 yılında açtığı Filistin Program Koordinasyon ofisiyle eğitim, sağlık, acil yardım, restorasyon, altyapı, su ve...