Haberler

26 Haziran 2020

Moğolistan’da Kovid19 ile Mücadeleye Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Moğolistan Milli Üniversitesi (MUIS), Moğolistan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (ŞUTİŞ) ve Moğolistan Bilişim Teknolojiyi Sevenler Derneği işbirliğinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadeleye destek kapsamında Moğolistan Askeri Merkez Hastanesi çalışanlarına dağıtılmak üzere 3D Yazıcı ile 500 adet yüz koruyucu maske üretildi.

Moğolistan Milli Üniversitesi (MUIS), Moğolistan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (ŞUTİŞ) ve Moğolistan Bilişim Teknolojiyi Sevenler Derneği bünyesinde daha önce yine TİKA tarafından temin edilen lazer yazıcılar ile sarf malzemeler kullanılarak 3D laburatuvarlarında 500 adet koruyucu siper maske üretildi. Üretilen maskeler, Moğolistan Savunma Bakanlığı’na bağlı 570 yatak kapasiteli Askeri Merkez Hastanesi’nin sağlık çalışanları başta olmak anılan hastanede karantina altına alınan kişilere dağıtılmak üzere Moğolistan Askeri Merkez Hastanesi Başhekimi Albay Batbold Sühbaatar’a teslim edildi.

Moğolistan Bilişim Teknolojiyi Sevenler Derneği Başkanı Jaki Kök, TİKA tarafından temin edilen 3D yazıcı ile Moğolistan’ın Kovid-19 ile mücadelesi kapsamında maske üretmekten mutluluk duyduğunu ifade etti. Moğolistan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (ŞUTİŞ) Bilgisayar Laboratuvarı çalışanı Ariunbold Ganbaatar ise yaptığı açıklamada TİKA’nın temin ettiği 3D yazıcının Kovid-19’a karşı yürütülen mücadelede önemli rol aldığını ve Askeri Hastane’ye dağıtılan maskeleri üretmekten gurur duyduğunu ifade etti.

Maske teslimi esnasında Moğolistan Askeri Merkez Hastanesi Başhekimi Albay Batbold Sühbaatar “Daha önce de TİKA 15.000 cerrahi maske hibe ederek Kovid-19’la mücadelemize büyük destekte bulunmuştu. Moğolistan’ın bugüne kadar karantina sürecini en iyi yöneten ülkelerden biri olmasında TİKA’nın katkısı büyüktür” diyerek Moğolistan Savunma Bakanlığı adına Türkiye Cumhuriyeti ve TİKA’ya teşekkür etti.

Sonraki Haber

TİKA'dan KKTC'de Palmiye Kırmızı Böceğiyle Zirai Mücadeleye Destek

Türk İkışbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından temin edilen zirai ilaçlar, hurma ağaçlarına zarar veren palmiye kırmızı böceği ile mücadelede kullanılmak üzere KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı yetkililerine teslim edildi. Hurmanın KKTC’deki merkezi...