Haberler

10 Nisan 2023

Moğolistan’daki 5 Okulun Psikolojik Danışmanlık Odaları Yenilendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), başkent Ulan Batur'daki 5 devlet okulunun psikolojik danışmanlık odalarını yenileyerek modern ekipmanlarla donattı.

Okul rehberlik ve psikolojik danışmanlık servisleri topluma yönelik önleyici, iyileştirici ve çözüm odaklı ruh sağlığı hizmetleri zincirinin ilk basamağı olması açısından büyük önem taşıyor. Bu kapsamda, Moğolistan Eğitim ve Bilim Bakanlığının talebi üzerine TİKA, başkent Ulan Batur'daki 5 devlet okulunda bulunan psikolojik danışmanlık odalarını yenileyerek modern ekipmanlarla donattı.

16 bin öğrenci faydalanabilecek

Proje kapsamında, Moğolistan Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından başkentteki 285 devlet okulu arasından belirlenen 20. Okul, 33. Okul, 71. Okul, 115. Okul ve İreedüi Okulu’nun psikolojik danışmanlık odaları TİKA tarafından yenilendi. Danışmanlık odalarında eğitim psikologları öğrencilere, velilere ve öğretmenlere hizmet verecek.

Proje ile 5 okuldaki 16 bin öğrenciye ulaşılarak şiddet eğiliminden uyum sorunlarına, ihmal ve istismara açıklıktan risk durumlarına yatkınlığa kadar birçok sorunun oluşmadan önlenmesi hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA, Afganistan’da Kadınların Meslek Edinmesine Desteğini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan’ın Herat şehrinde bulunan Kadınları Güçlendirme ve Meslek Kazandırma Merkezi binasının tadilatını yaparak, merkeze malzeme ve donanım desteğinde bulundu. Merkezde düzenlenen malzeme teslimi töreninde konuşan Herat İl Sosyal İşler...