Haberler

10 Kasım 2015

Moğolistan İle Sağlık Alanında İşbirliği Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Sağlık Bakanlığı işbirliğinde gerçekleştirilen Sağlık Alanında İşbirliği Projesi kapsamında Moğolistan’da Acil Sağlık Merkezlerinde çalışan personele yönelik İzmir’de Acil Yardım ve Afetlerde İlk Yardım Hizmetleri konulu eğitim programı düzenlendi.

Faaliyet gösterdiği ülkelerde farklı sektörlerde önemli projelere imza atan TİKA, Türkiye tecrübelerinin faaliyet gösterdiği ülkelerde paylaşılmasına yönelik projelerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA ve T.C. Sağlık Bakanlığı işbirliğinde gerçekleştirilen Sağlık Alanında İşbirliği Projesi kapsamında Moğolistan’ın Arhangay ve Övörhangay Vilayetlerinde 1. Basamak ve Bölge Sağlık Kuruluşları personeline Türkiye’de inceleme gezisi düzenlenmişti.

Söz konusu program kapsamında ilk etapta, Moğolistan Acil Sağlık Merkezlerde çalışanlara yönelik Acil Yardım ve Afetlerde İlk Yardım Hizmetleri konulu eğitim programının düzenlenmesi hususunda mutabakata varıldı. Mutabakat kapsamında TİKA ve T.C. Sağlık Bakanlığı işbirliğinde gerçekleştirilen Sağlık Alanında İşbirliği Projesi kapsamında Moğolistan’da Acil Sağlık Merkezlerinde çalışan personele yönelik Acil Yardım ve Afetlerde İlk Yardım Hizmetleri konulu eğitim programı düzenlendi.

İzmir’de düzenlenen eğitim programına toplam 15 Moğol doktor eğitime katıldı. Yapılan eğitimde yetişkin ve çocuklara yönelik temel yaşam desteğinin uygulanması, acil yardım hizmetleri, afetlerde ilk yardım hizmetleri gibi konular ele alındı. Söz konusu eğitim programının sonunda katılımcılara yapılan bir törenle eğitim sertifikaları verildi. Katılımcılar program sonrası yaptığı açıklamada söz konusu eğitim programından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, TİKA ve T.C. Sağlık Bakanlığı’na desteklerinden dolayı teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

TİKA, Bişkek’teki Atatürk Parkı’nda Çevre Düzenlemesi Yaptı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1995 yılından bu yana büstünün yer aldığı parkın giriş kısmında çevre düzenlemesi yaptı. TİKA Bişkek Program Koordinatörlüğünden yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin...