Haberler

01 Aralık 2015

Moğolistan Sayıştay Denetçilerine Eğitim

T.C. Sayıştay Başkanlığı ile Moğolistan Sayıştay Başkanlığı işbirliğinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle Moğolistanlı Sayıştay Denetçilerinden oluşan heyete İstanbul’da “Performans (Verimlilik-Etkinlik-Tutumluluk) Denetimi” konulu eğitim programı düzenlendi.

Faaliyet gösterdiği ülkelerdeki kamu kurum ve kuruluşların kapasite artırımına yönelik projeler gerçekleştiren TİKA, T.C. Sayıştay Başkanlığı ile Moğolistan Sayıştay Başkanlığı işbirliği çerçevesinde Moğolistanlı Sayıştay Denetçilerinden oluşan heyete İstanbul’da “Performans (Verimlilik-Etkinlik-Tutumluluk) Denetimi” konulu eğitim programı düzenledi.

Söz konusu eğitim programı kapsamında, “Etkinlik, Ekonomik ve Verimlilik Denetiminin temel kavramları ve ilkeleri, denetim süreçleri ile uygulama örnekleri, denetim standartları, performans bilgisi denetimi ve insan kaynakları yönetimi konuları ele alındı. TİKA tarafından organize edilen eğitimde, katılımcılara Sayıştay Uzman Denetçileri tarafından Performans denetimi metodolojisi ve uygulamaları anlatıldı. Programda kullanılacak eğitim materyalleri TİKA Ulanbator Program Koordinasyon Ofisi çalışanları tarafından Moğolca’ya tercüme edilerek eğitim kitabına dönüştürüldü.

Eğitim standartlarına göre ihtiyaç ve beklentilere dayalı ve katılımcı bir yaklaşımla gerçekleştirilen eğitimde, ardıl tercüme yapıldı. Moğolistan Sayıştayı denetçilerinin performans denetiminde en çok zorlandığı konuların söz konusu bu eğitim programı kapsamında dile getirilmesi, performans denetim yaklaşımı açısından fayda sağladı. Moğolistan Heyeti için aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı işbirliğinde tarihi ve kültürel gezi programları düzenlendi.

Moğol denetçiler aldıkları eğitimden duydukları memnuniyeti dile getirerek Moğolistan Sayıştayı’nın kapasitesinin geliştirilmesi için katkı da bulunan TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler.  

Sonraki Haber

Türkiye’nin Hayvancılık Alanındaki Tecrübesi Moldova’ya Taşınıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Balkanlar ve Doğu Avrupa Ülkeleri Gıda ve Yaşam Güvenliğini Destekleme Programı çerçevesinde düzenlenen çalışma ziyaretinin ikinci aşaması kapsamında Türkiye davet edilen Moldovalı koyun ve keçi yetiştiricileri Ankara, Antalya...