Haberler

06 Haziran 2015

Moldova’da Gümrük İdaresi Uzmanlarına Seminer Verildi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Moldova Gümrük İdaresi ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ortaklığında yürütülen işbirliği programı kapsamında Moldova’da hudutlardaki gümrük uygulamaları ve kaçakçılığın önlenmesi konularında Kişinev’de bir seminer programı düzenlendi.

Türkiye ile Moldova arasında imzalanan VII. Dönem KEK Protokolü çerçevesinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Moldova Gümrük İdaresi ve TİKA ortaklığında yürütülen işbirliği programı kapsamında Kişinev’de bir seminer programı düzenlendi.

Seminer programı kapsamında hudut kapılarındaki gümrük uygulamaları ve kaçakçılığın önlenmesi gibi konular ele alındı. Moldova’daki çeşitli hudut kapılarında ve ülkenin tek limanı olan Giurgiulesti Limanı’nda yerinde incelemelerde bulunuldu.

Moldova İle Türkiye arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması’nın yürürlüğe girmesiyle birlikte gümrük yönetiminin iyileştirilmesi, gümrük uygulamalarına ilişkin süreçlerin ve olası sorunların değerlendirilmesi, karşılıklı tecrübe paylaşımı gibi alanlarda işbirliğimizin önemi artıyor.

Mevcut işbirliği programı kapsamında beşincisi düzenlenen seminerlerin önümüzdeki dönemde de devam etmesi öngörülüyor.

 

Sonraki Haber

TİKA Mezarı Şerif'te 42 Derslikli Okul İnşa Etti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'ın kuzey vilayetlerinden Belh'in merkezi Mezar-ı Şerif kentinde okul yaptırıyor. Afganistan'da eğitimden sağlığa, yol yapımından kadın projelerine kadar birçok alanda proje yürüten TİKA, Mezar-ı Şerif'te yaptırdığı erkek lisesiyle binlerce öğrencinin eğitimine katkı sağlayacak. ...