Haberler

15 Eylül 2015

Moldova’da Kongaz Dostluk Sahası Hizmete Açıldı

Moldova Gökoğuz Yeri Kongaz Kasabası’nda FİFA ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliğinde inşası tamamlanan mini futbol sahası Gökoğuz Yeri Başkanı İrina Vlah’ın katılımıyla hizmete açıldı.

TİKA, Moldova’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Moldova’da farklı sektörlerde önemli projelere imza atan TİKA tarafından FİFA işbirliğinde inşa edilen mini futbol sahası Gökoğuz Yeri Başkanı İrina Vlah’ın katılımıyla hizmete açıldı.

Kongaz Teorik Lisesi’ne bağlı olarak faaliyet gösterecek futbol sahasının açılış törenine Gökoğuz Yeri Başkanı İrina Vlah’ın yanı sıra Gökoğuz Yeri Dışişleri Müdürü Vitali Vlah, Moldova Futbol Federasyonu Protokol Müdürü Mirça Kojokar, Komrat Valisi Vladimir Garçev, Kongaz Belediye Başkanı Mihail Esir, Türkiye Kişinev Büyükelçisi Mehmet Selim Kartal ve TİKA Program Koordinatörü Canan Alpaslan katıldı.

Gökoğuz Yeri Başkanı Vlah, konuşmasında desteklerinden dolayı TİKA’ya ve FİFA’ya teşekkürlerini sundu.  Gökoğuz Yeri Başkanı Vlah, sporun sağlıklı yeni nesiller için önemine değinerek Gökoğuz Yeri yönetiminin de icraatlarına bu farkındalık doğrultusunda yön verdiğinin altını çizdi.

1568 öğrenci kapasitesi olan Kongaz Köyü Teorik Lisesi bünyesinde bir mini futbol sahasının faaliyete açılmasının desteklenmesi suretiyle hem adı geçen okulun kendi alanlarında başarılı takımlarının antrenman imkânlarının iyileştirilmesi, hem de bölgede yaşayan çocuklar ve gençler arasında spor ve sağlıklı yaşam alışkanlıklarının özendirilmesi amaçlanıyor.

Teorik Lisenin 275 öğrencisi güreş, futbol, basketbol, satranç gibi spor kulüplerine devam ediyor. Lisenin futbol takımı Başkanlık kupasında 2011 yılında birincilik, 2012 yılında dördüncülük, 2013 yılında ise ikincilik derecesi kazandı. Moldova genelinde düzenlenen Guguta Kupasında ise futbol genç erkekler takımı 2013 yılında ülke çapında ikinci oldu.

Lisenin öğrencilerinin yanı sıra sporu sağlıklı yaşamın bir parçası olarak kabul eden herkesi “Dostluk” sahasına davet eden Okul Müdürü Yordan Yasıbaş, TİKA’nın başarılı sporculara sağladığı desteğin önümüzdeki dönemlerde de devam etmesini temenni ettiklerini dile getirdi. Proje kapsamında futbol sahasının çim halısı FİFA, altyapı inşası ise TİKA tarafından gerçekleştirildi.

Sonraki Haber

Arnavutluk İşkodra’da Trush Cami TİKA Desteğiyle Hizmete Açıldı

Arnavutluk’un İşkodra iline bağlı Trush Beldesi’ndeki Trush Camii Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle hizmete açıldı. Arnavutluk’ta 5 bin 300 kişinin yaşadığı İşkodra iline bağlı Trush Beldesi’ndeki mevcut caminin yıkılacak durumda olması üzerine...