Haberler

06 Haziran 2013

Moldova Cumhuriyeti Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi Heyetinden Türkiye'ye Çalışma Ziyareti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın desteğiyle Moldova Cumhuriyeti, Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi’nden 4 kişiden oluşan üst düzey bir heyet, Türkiye’ye çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Moldova Cumhuriyeti, Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi Bakanlar Komitesi’nin talebi üzerine, TİKA’nın destekleriyle 19-25 Mayıs 2013 tarihleri arasında Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi’den 4 kişiden oluşan üst düzey bir heyet, Türkiye’ye çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Heyet Türkiye’de mesleki/teknik eğitim veren liselerde uygulanmakta olan sistemin işleyişini görmek ve Türkiye’nin bu husustaki tecrübelerinden faydalanmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlara inceleme ve ziyaretlerde bulundu.

Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi’nde Gagauz dilinin korunmasına yönelik olarak son dönemlerde yapılan çalışmalar neticesinde alınan kararlardan biri de Gagauz dilinde eğitim verecek meslek/teknik liselerinin açılması oldu. Alınan bu karara yönelik olarak Türkiye’ye çalışma ziyaret gerçekleştiren heyet, Türkiye’de meslek/teknik liselerdeki mevcut işleyişi görmek ve ileriki yıllarda benzeri yapıları kendi bölgelerinde oluşturmak üzere öncelikli olarak TİKA, Milli Eğitim Bakanlığı ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nda resmi görüşmelerde bulundu.

Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi Heyeti resmi görüşmelerin yanı sıra Ankara’daki Balgat Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Çankaya IMKB Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, Atatürk Kız Teknik ve Meslek Lisesi, Aydınlıkevler Ticaret Meslek Lisesi ve Keçiören Anadolu Sağlık Meslek Lisesine de ziyaret bulundular.  

Sonraki Haber

Faısalabad Tarım Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Öğrencilerinin Uzmanlık Eğitimleri Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın desteğiyle Pakistan’ın Pencap Eyaletine bağlı Faısalabad Tarım Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi öğrencilerinden oluşan ikinci grubun uzmanlık eğitimleri 18-31 Mayıs tarihleri arasında Konya Selçuk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesinde düzenlenen “Veteriner Klinikleri” konulu...