Haberler

24 Eylül 2014

Moldova Ulim Üniversitesi Nato Türkçe Dil Sınıfına Tefrişat ve Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Moldova NATO Bilgi ve Dokümantasyon Merkezinin talebi ile ULİM Üniversitesi bünyesinde bulunan NATO Bilgi ve Dokümantasyon Merkezi Türkçe Dil Sınıfının tefrişatı yapılarak ekipman desteği verildi.

TİKA Moldova’ya yönelik gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Moldova’da eğitim alanında önemli projelere imza atan TİKA tarafından Moldova NATO Bilgi ve Dokümantasyon Merkezinin talebi ile ULİM Üniversitesi bünyesinde bulunan NATO Bilgi ve Dokümantasyon Merkezi Türkçe Dil Sınıfının tefrişatı yapılarak ekipman desteği verildi. Üniversite öğrencilerine yönelik olarak üst düzey kamu kurum temsilcileri, parlamenter ve yerli/yabancı diplomatlar tarafından kamu diplomasisine yönelik bilgilerin aktarılacağı, Türkiye Kişinev Büyükelçiliği tarafından NATO ve Türkiye konulu etkinliklerin düzenleneceği ve Türkçe derslerin verilerek üniversite öğrencilerinin Türk kültürü ile tanışmasına imkan sağlanacağı bir mekan olarak kullanılacak olan Moldova ULİM Üniversitesi NATO Bilgi ve Dokümantasyon Merkezi Türkçe Dil Sınıfının açılışı resmi törenle yapıldı.

Törene, Türkiye Kişinev Büyükelçisi Mehmet Selim Kartal, NATO Kamu Diplomasisi Bölüm Temsilcisi Despina Afentouli, NATO Kriz Yönetimi Dairesi Operasyonlar Bölümü Başkan Yardımcısı Mihai Carp, Bulgaristan, Macaristan ve Slovakya Büyükelçileri, ULİM Üniversitesi rektörü, öğretim üyeleri ve TİKA yetkilileri katıldı.

Törende açıklamalarda bulunan ULİM Üniversitesi Rektörü Andrei Galben, bölgede son zamanlarda Moldova’nın kritik bir rol oynadığını, böyle bir merkezin Moldova’nın geleceği için çok önemli bir proje olduğunu belirtti. Türkiye Kişinev Büyükelçisi Kartal ise, TİKA’nın eğitim alanında yaptığı projelere vurgu yaparak kültürel ilişkilerin artmasında açılan merkezin Moldova ile Türkiye’yi bir adım daha birbirlerine yaklaştırdığını ifade etti. Türkiye Kişinev Büyükelçisi Kartal TİKA’nın kısa sürede sınıfın ekipman ve tefrişatını sağlayarak projeyi hayata geçirmesinden duyduğu memnuniyetini dile getirdi. Proje kapsamında TİKA tarafından merkeze akıllı tahta, projeksiyon, bilgisayar, toplantı masası, sandalyeler ve dolap temin edildi.

Sonraki Haber

TİKA'dan Kuzey Irak'ta Bulunan Türkmen Okullarına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Kuzey Irak’ın Başkenti Erbil’de bulunan Türkmen Okullarına kırtasiye malzemesi ve ekipman desteğinde bulunuldu. TİKA, Kuzey Irak’ta gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda özellikle acil insani yardımda önemli...