Haberler

06 Mart 2014

Moldova'da İki Okula Teknik Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Moldova’da eğitim alanındaki projelerine bir yenisini daha ekleyerek Moldova Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren iki okula teknik donanım desteğinde bulundu.

Moldova’nın başkenti Kişinev’de bulunan, Moldova Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 2 Nolu Spor Lisesi ve 1 Nolu Akşam Lisesi’ne TİKA tarafından teknik donanım desteği verildi. Moldova’da spor alanında eğitim veren ve değişik dallarında dünya şampiyonları bulunan okullarından 2 Nolu Spor Lisesi ve ortaokuldan sonra okuma imkânı bulamayan eğitimini sonradan tamamlamak isteyen farklı yaş gruplarındaki kişilere eğitim veren 1 Nolu Akşam Lisesi’nin teknik imkânlarının yetersiz olması nedeniyle verimli eğitim verilemiyordu. Bu çerçevede TİKA tarafından anılan okulların öğretmen ve öğrencilerinin daha iyi şartlarda eğitim faaliyetlerine devam etmeleri amacıyla, teknik donanım ve tefrişat desteğinde bulunuldu.

Proje kapsamında 2 No’lu Spor Lisesi ve 1 No’lu Akşam Lisesi’ne 32 adet masaüstü bilgisayar ve bilgisayar masalarından oluşan donanım ve tefrişat desteği verilerek Bilgisayar laboratuvarlarının daha modern bir hale dönüştürülmesi sağlandı. Söz konusu laboratuvarların teslimi kapsamında gerçekleştirilen açılış törenine Moldova Başbakan Yardımcısı Tatiana Potîng, Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, Türkiye Kişinev Büyükelçisi Mehmet Selim Kartal, Kişinev TİKA Koordinatörü Atilla Cem Karamollaoğlu, okulların idarecileri, okul aile birliği yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Törende açıklamalarda bulunan Moldova Başbakan Yardımcısı Poting, Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkelerinde gerçekleştirdiği proje ve faaliyetlerden duyduğu memnuiyeti dile getirerek, eğitim kapsamında yürütülen projelerin ülkeleri için çok önemli olduğunu ifade etti. Moldova Başbakan Yardımcısı Poting, söz konusu projenin kısa bir sürede gerçekleştirilmesinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini ileterek iki ülke arasında özellikle eğitim alanında işbirliğinin devam etmesi temennisinde bulundu.

Türkiye Kişinev Büyükelçisi Kartal’da 1994 yılından bu yana proje ve faaliyetlerini Moldova’da başarıyla yürüten TİKA’nın, özellikle sağlık ve eğitim alanında yürüttüğü projelerin Moldova hükümetinin önceliklerine hitap etmesinin çok önemli olduğunu vurguladı. Türkiye Cumhuriyeti Kişinev Büyükelçisi Kartal, iki ülke arasındaki dostluğun böylesi yardımlaşmalarla daha da arttığını belirterek, TİKA’nın Moldova’da gerçekleştirdiği projelerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Sonraki Haber

Sudan'da TİKA'nın Katkılarıyla Türkçe Öğrenenlerin Sayısı Her Geçen Gün Artıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Sudan’da açılan Türkçe kursu sayesinde Sudan’da Türkçe konuşanların sayısı giderek artıyor. Afrika’nın önemli ülkelerinden birisi olan Sudan’da TİKA tarafından açılan Türkçe kursunda Türkçe öğrenen vatandaşların sayısı gün geçtikçe...