Haberler

19 Mart 2014

Moldovalı Kadın Doğum Uzmanlarına Eğitim

Moldovalı Kadın Doğum Uzmanlarına Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Moldova Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumlarda görev yapan Kadın Doğum Uzmanlarına yönelik Ankara’da düzenlenen eğitim programı devam ediyor.

Moldova Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi Bakanlık Komitesinin talebi üzerine Moldova’dan gelen 10 Kadın Doğum Uzmanına Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde eğitim veriliyor. 28 Mart 2014 tarihine kadar sürecek olan eğitim programının sonunda katılımcıları sertifikaları verilecek.

TİKA son 5 yıl içerisinde sağlık alanında Moldova’ya, ambulans alımları, çeşitli hastanelere ekipman yardımı, doktor eğitimleri, hastane tadilat ve onarımı, yoğun bakım yatakları temini gibi proje/program yardımı ile teknik işbirliği alanında kalkınma yardımı sağlıyor. Moldova’ya 2014 yılı içerisinde yine sağlık alanında hastane tadilat ve onarımları, doktor eğitimleri ile TİKA’nın destekleri devam edecek.

Sağlık alanındaki eğitim programları TİKA ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde yürütülmekte olup Moldova’da sağlık alanında kurumsal kapasitenin ve insan kapasitesinin artırılması adına büyük önem taşıyor. Bu çerçevede söz konusu eğitim programından duyduğu memnuniyeti dile getiren katılımcılar, eğitim programının çok faydalı geçtiğini belirterek desteklerinden dolayı TİKA ve Sağlık Bakanlığı’na teşekkürlerini ilettiler.

Sonraki Haber

Afrika'ya Tıbbi Cihaz ve Gıda Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Afrika’da ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere temin edilen gıda kolileri ve tıbbi cihazlar Barbaros Türk Deniz Görev Grubu ile gönderildi. Afrika’da ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere TİKA tarafından temin edilen...