Haberler

26 Ekim 2015

Moldovalı Uzmanlar Gıda Güvenliği Eğitimi Sonrasında Sertifikalarını Aldı

"TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Ülkeleri Gıda ve Yaşam Güvenliğini Destekleme Programı" kapsamında 21-23 Ekim 2015 tarihlerinde Kişinev'de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, TİKA ve Moldova Cumhuriyeti Ulusal Gıda Güvenliği Ajansı işbirliğinde "Moldova Gıda Güvenliği Yönetimi Eğitimi" sertifika programı düzenlendi.

Moldova Cumhuriyeti Ulusal Gıda Güvenliği Ajansı’nda görev yapan 50 uzmanın katıldığı eğitim programı kapsamında gıda güvenliği ve yönetimi, süt hijyeni, yumurta hijyeni, kanatlı eti hijyeni, kırmızı et hijyeni ve kesimhane uygulamalarına ilişkin teorik ve uygulamalı dersler verildi. Eğitim sonrasında süt işleme tesisi ve tavuk kesimhanesi ziyaret edilerek eğitimde verilen teorik bilgiler pratik uygulamalarla pekiştirildi.

Seminer sonunda başarılı olan katılımcılara sertifikalarının takdim edildiği törene Moldova Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı ve Ulusal Gıda Güvenliği Ajansı yetkililerinin yanı sıra Moldova’da faaliyet gösteren ikili ve çok taraflı donör kuruluşların temsilcileri ile akademisyenler katıldı.

Moldova Cumhuriyeti Ulusal Gıda Güvenliği Ajansı Başkan Vekili Grigore Porcescu, konuşmasında tarım sektörünün ülke ekonomisi ve istihdam olanakları bakımından Moldova için önemine değindi; işlenmiş tarım ürünlerinde standardizasyonun sağlanması ile birlikte hem yatırım hem gelir imkanlarında önemli artışlar sağlanabileceğini belirtti. "Moldova Gıda Güvenliği Yönetimi Eğitimi" sertifika programının bu alanda halihazırda yürütülen çalışmalara önemli bir katkıda bulunduğunu dile getiren Porcescu, TİKA’ya teşekkürlerini ileterek Türkiye ile işbirliğinin önümüzdeki dönemde artarak devam etmesini temenni ettiklerini belirtti.

Eğitime katılanlar arasında bulunan Gagavuz Türkleri, iş hayatında kendilerine büyük fayda sağlayacak eğitimim programının Türk uzmanlardan tarafından gerçekleştirilmesinden dolayı gurur duyduklarını söylerken, Türkiye’nin gıda güvenliği alanındaki çalışmalarını yerinde görmek istediklerini dile getirdiler.

Avrupa standartlarında üretim şartlarının tanıtılması ve farkındalık yaratılmasını amaçlayan eğitim programı ile Moldovalı üreticilerin hem iç pazarda hem de uluslararası pazarda rekabet güçlerinin artırılmasına katkıda bulunulması hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Erbil'deki Öğrencilere Okul Malzemesi Desteği

Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Irak'ın Erbil kentinde 2 bin öğrenciye okul çantası ve kırtasiye malzemesi dağıttı. TİKA Başkanı Danışmanı Kamil Kolabaş, Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Aydın...