Haberler

20 Kasım 2013

Moritanyalı Gazetecilere Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkılarıyla Moritanya Gazeteciler Sendikası’na mensup 12 gazeteci, Anadolu Ajansı Orta Doğu ve Afrika Haberleri Servisi’nde verilen 5 günlük semineri tamamlayarak, sertifikalarını aldı.

TİKA’nın katkılarıyla Türkiye’yi ziyaret eden Moritanyalı gazeteciler, Anadolu Ajansı İstanbul Bölge Müdürlüğünde 11-15 Kasım’da düzenlenen eğitim seminerine katıldı.

Anadolu Ajansı Orta Doğu ve Afrika Haberleri Yayın Yönetmeni Turan Kışlakçı, Arapça Haberleri Müdürü Hasan Mekki, Bilgi Teknolojileri Direktörü Yakup Şıvka ve başmuhabir Hiba Zekeriyya’nın sunum yaptığı seminer, Anadolu Ajansı Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Yayın Yönetmeni Ömer Ekşi tarafından verilen dersle sona erdi.

Moritanyalı gazetecilere, eğitim sırasında savaş, terör, şiddet ve afet gibi özel durumlarında yayımlanacak haberler konusunda dikkat edilmesi gereken yayın ilkeleri, olağanüstü durumlarında kamuoyunun bilgi edinme hakkının gerektirdiği haberciliği yaparken, evrensel insan hakları, ulusal güvenlik ve kamu düzenini dikkate alınması, sorumlu yayıncılık örneği konularında eğitim verildi.

Kamuoyunda psikolojik sarsıntıya yol açacak türden, insanlık onurunu ayaklar altına alan görselleri, ölü ve yaralıların yüzlerini, parçalanmış beden veya uzuvların yakın plan çekimlerini yayınlamadıklarını dile getiren Anadolu Ajansı Genel Yayın Yönetmeni Ekşi, diğer ilkeler hakkında da Moritanyalı heyete maddeler halinde kısa bilgiler verdi.

Konuşmanın sonunda, 5 gün boyunca semineri takip eden 12 gazeteciye, Anadolu Ajansı Haber Akademisi Katılım Belgesi takdim edildi. Haber Akademisi’nin koordinatörlüğünde düzenlenen eğitim seminerine katılan Moritanyalı gazeteciler, aynı zamanda İstanbul’daki bazı ulusal medya kuruluşlarını da ziyaret etti. Katılımcılar katkılarından dolayı TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler.

Sonraki Haber

Bosna Hersek Radyo Televizyonu'nun Dijitalizasyon Sürecine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Bosna Hersek Radyo Televizyonu’nun analog yayından dijital yayına geçiş sürecine destek olmayı amaçlayan proje kapsamında temin edilen malzeme ve ekipmanlar Bosna Hersek Radyo Televizyonu yetkililerine teslim edildi. TİKA,...