Haberler

21 Mart 2017

Myanmar’a Eğitim Alanında Destek Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Myanmar’da Mary Chapman İşitme Engelliler Okulu’nun spor salonuna tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu.

TİKA, Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar’da faaliyetlerine devam ediyor. TİKA, kadın istihdamı, tarım, sağlık gibi alanlarda Myanmar’da gerçekleştirdiği projelerine, eğitim alanında bir yenisini daha ekledi. Myanmar’ın en büyük kenti olan Yangon’da 1918 yılından bu yana faaliyet gösteren Mary Chapman İşitme Engelliler Okulu ırk, dil, din ayrımı gözetmeksizin engelli öğrencileri hayata hazırlayan tek okul olarak biliniyor. Ülke genelinde ekonomik desteğe muhtaç öğrencilere eğitim veren okulun 372 öğrencisinin 220 si yatılı olarak eğitimine devam ediyor.

Myanmar’da devlet okullarının gelişmemesi nedeniyle birçok aile tarafından tercih edilen bir vakıf okulu olan Mary Chapman İşitme Engelliler Okulu kısıtlı imkânlarına rağmen her dinden ve ırktan öğrenciye kucak açması ile biliniyor. İşaret dili müfredatının yanı sıra okul, tamirhane atölyesi, güzellik okulu, fırıncılık gibi mesleki eğitim kursları ile de işitme engelli öğrencilerin hayata kazandırılması ve yeteneklerine göre başarılı olabilecekleri mesleklerde yükselmelerine imkân sağlayan bir merkez durumunda yer alıyor.

Spor salonu kullanılamaz durumda olan ve asgari şartlara bile sahip olmayan Mary Chapman İşitme engelliler okulu öğrencileri buna rağmen futbol alanında çeşitli başarılara imza atıyor. Okul İdaresi ile işbirliği halinde öğrencilerin başarılarına yakışır bir spor salonu oluşturmak amacıyla mevcut salonun şartları TİKA tarafından iyileştirilerek, antrenman yapılması için uygun koşullar sağlanmış,   masa tenisi ve badminton gibi spor dallarında da ekipman temin edildi.

Öğrencilerin kişisel gelişimlerini artırmak amacıyla işitme engelli öğrencilere özel okul malzemesi ve donanım desteğinde bulunuldu. TİKA tarafından temin edilen malzemeler düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törene, T.C. Nepido Büyükelçisi H. Kerem Divanlıoğlu, Tika DOGAL Daire Başkanı Dr. Rahman Nurdun, TİKA Myanmar Koordinatörü Nilüfer Kamer ve TİKA heyeti katıldı.

Programda konuşan Okul Müdiresi Daw Nyunt Thein; TİKA’nın işitme engelli gençlerin hayata adapte olmalarına sağladığı katkıdan dolayı Türkiye’ye müteşekkir olduğunu bildirdi. Türkiye Cumhuriyeti Nepido Büyükelçisi H. Kerem Divanlıoğlu ise konuşmasında Myanmar’ın çok kültürlü çok uluslu devlet yapısının inşa edilmesini Türkiye olarak desteklediklerini ifade etti.

TİKA’nın Myanmar’daki eğitim projeleri 2017 yılında da gezici kütüphane, kreş inşası, ilkokul inşası gibi faaliyetlerle devam edecek. 

Sonraki Haber

Mitroviçalı Çiftçilere Tarım Makineleri Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kosova’nın yedi büyük merkezinden biri olan Mitroviça’da 27 çiftçiye tarım makineleri desteğinde bulundu. TİKA Kosova’da tarım sektörüne yönelik projelerine devam ediyor. Kosova’da 1999 yılından önce sanayi bölgesi olarak...