Haberler

14 Haziran 2016

Myanmar Thayet Türk Şehitliği’ne TİKA’dan Yeni Yol

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Myanmar’da restorasyonu yapılan Thayet Türk Şehitliği’ne sivil ulaşımı sağlayan 3 km yol inşaatı tamamlandı.

2015 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından TİKA Projeleri Toplu Açılış Töreni kapsamında açılışı gerçekleştirilen Thayet Şehitliği’ne, Thayet kasabasından erişimi sağlayan yaklaşık 3 kilometre uzunluğundaki yol TİKA tarafından inşa edildi.

Şehitliğe ulaşım için kullanılan güzergahın askeri bölgeden geçmesi ulaşımda yaşanan sıkıntılar göz önüne alınarak, yeni bir güzergahın oluşturulması amacı ile üzerinde bir köprüyü de barındıran yol kısa zamanda inşa edilerek bölge halkının kullanımına açıldı. TİKA tarafından yapılan yol şehitliğe ulaşımı sağlamasının yanı sıra civar bölgelerde yaşayanlar tarafından da ulaşımın kolaylaştırması vesilesi ile kullanılıyor.

Myanmar Thayet Türk Şehitliği'nde, Birinci Dünya Savaşı sırasında Irak, Filistin ve Suriye cephelerinde İngilizlere esir düşen ve Myanmar'ın Thayet şehrine getirildikten sonra hayatını kaybeden Osmanlı Türk askerlerinin kabirleri bulunuyor.

Şehitlik, 2015 yılının mayıs ayında TİKA, Türkiye'nin Myanmar Büyükelçiliği, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığının katkılarıyla yeniden inşa edilerek daha korunaklı ve bakımlı hale getirilmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlit Çavuşoğlu Thayet Türk Şehitliği’ni ziyaret etti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Myanmar'da Thayet Türk Şehitliği'ni ziyaret etti.

Birinci Dünya Savaşı'nda Irak, Filistin, Suriye ve Arabistan cephelerinde Osmanlı ve İngiltere orduları arasındaki çarpışmalar sırasında İngilizlere esir düşerek Myanmar'a getirilen ve burada şehit düşen Türk askerlerinin ve sivil memurların anısına yaptırılan şehitlikteki tören, saygı duruşuyla başladı.

Ardından Bakan Çavuşoğlu, İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağını göndere çekti, anıta çelenk bırakarak dua etti. Bakan Çavuşoğlu, şehitlik özel defterini imzaladıktan sonra, Şehitler için Kur'an-ı Kerim okundu.  

Ziyaretin ardından Myanmar ziyaretini değerlendiren Çavuşoğlu, "Burada şehit düşen askerlerimizin anısına TİKA aracılığıyla yaptırdığımız şehitlik, şehitlerimize bizim vefa borcumuzdur.” dedi. Türkiye’nin dünyanın neresinde olursa olsun şehitliklerini bulduğunu ifade eden Çavuşoğlu, "Onları yeniden imar ediyoruz, yapıyoruz ve şehitlerimize yakışır bir mezarlık haline getiriyoruz." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TİKA’nın dünyanın değişik ülkelerinde gerçekleştirdiği eserlerin toplu açılışında Thayet şehitliğinin de açılışını gerçekleştirdiğini anımsatan Çavuşoğlu, şöyle konuştu: “Ama bugüne kadar buraya bir ziyaret gerçekleştiremedik. Kısmet olmadı. Bu ziyaretimizle gelip burada da bir açılışını yapalım, bayrağımızı göndere çekelim ve şehitlerimize dua edelim dedik. Çok şükür bu da nasip oldu. Bugün bu şehitliği görünce, ülkemle, vatanımla ve milletimle bir kez daha gurur duydum.”

Sonraki Haber

6 Bin Afgan Öğrenciye Modern Eğitim Ortamı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kabil’de düzenlediği toplu teslim töreniyle, yaklaşık 6 bin öğrencinin taş zeminde oturarak eğitim gördüğü 4 okulun sıra ve masa ihtiyacını gidererek öğrencilerin yüzünü güldürdü. Afganistan’da eğitim alt yapısının...